View Single Post
  #135  
Vechi 21.09.2011, 16:24:17
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fapta buna a dragostei prin sacrificiu

Doamna Dobrin,am adus ceea ce am promis odata.Dumnezeu sa va calauzeasca pasii.Daca sunt oameni pt care confesiunea mea este o piatra de poticnire ii rog sa o ignore,ca si pe subsemnatul,si sa citeasca ceea ce am putut aduce.Caci dupa ce oricare de aici va fi demult intors in tarina cuvintele si invatatura lor vor ramine.

,,Un sfant monah care se numea Visarion,neavand nici un fel de bunuri era cu toate acestea extrem de milostiv.Avea o singura haina,dupa cuvantul Evangheliei,si o mantie deasupra ei iar in mana avea mereu Sfanta Scriptura,ca sa cunoasca in tot ceasul care sunt poruncile si cum sa le implineasca.Vietuirea sa era intrutotul sfanta,ca a unui inger coborat din cer.Ajungand odata intr-un sat,a vazut un mort sezand jos,cu totul gol.Scotandu-si mantia l-a acoperit cu ea dar trecand mai departe,un alt sarac,acoperit de zdrente,l-a intimpinat cerand de pomana.Si oprindu-se si-a zis in sine: ,,E drept oare ca eu,care am parasit lumea,sa am haina iar fratele meu sa moara de frig?Nu voi fi oare pricina mortii sale de il voi trece cu vederea?Ce voi face,caci a numai o haina.O voi rupe-n doua si ii voi da lui o parte?Sau ii voi da fratelui meu,facut dupa chipul lui Dumnezeu,haina mea?Si scotandu-si cu bucurie vesmantul,il imbraca pe sarac,el ramanind cu totul gol,nimic altceva nemaiavand decat sfanta carte,bogatia cea adevarata a celor ce asculta cuvatul si-l implinesc.

Din mila lui Dumnezeu a trecut pe acolo un cunoscut al sfatului,care vazandu-l gol l-a intrebat: ,,Cine te-a dezbracat parinte?"
,,Cel despre care scriu Scripturile"i-a raspuns acesta.Scotandu-si mantia,omul a pus-o pe umerii slugii lui Hristos,care indata a fugit,temandu-se de lauda,caci nu voia alta rasplata decat cea pe care Domnul o da in taina celor care isi ascund faptele bune dinaintea oamenilor.Implinind astfel porunca Evangheliei,caci avea mintea atintita numai la cele scrise-n ea,iarasi a intalnit un sarac.Si nemaiavand ce sa-i dea s-a dus indata,a vandut cartea casa-l poata milui pe acela.

In urma,intrebat fiind de ucenicul sau unde este cartea,i-a raspuns: ,,Crezand cuvintelor lui Hristos si pe EL ascultandu-l,am vandut cartea il care EL insusi spune:Vinde tot ce ai si imparte saracilor.Si a facut sfantul acesta multe alte fapte de virtute.Dumnezeu cu harul Sau si cu iubirea Sa de oameni,sa ne faca pe noi partasi impreuna cu el la fericirea Sa cea vesnica."(Jean Bremond ,,Parintii Pustiei").

Gestul acestui sfant m-a dus cu gandul la un text,din Pateric,cu privire la avva Ischyrion,text profetic as spune,din perspectiva lumii in care traim dar si plin de speranta.,,Fratii parinti au prorocit despre ultima generatie de calugari si intreaba:,,Ce am lucrat noi?"Unul dintre ei,marele avva Ischyrion,raspunde: ,,Am indeplinit poruncile lui Dumnezeu".Ceilalti au zis: ,,Dar cei de dupa noi ce vor face?"El a raspuns: ,,Vor face jumatate din cat am facut noi".,,Si cei de dupa?" ,,Nu vor mai face nimic din ce a reusit generatia dinainte dar vor fi foarte incercati,iar cei care,atunci,vor fi gasiti vrednici,vor fi mai presus decat noi si decat parintii nostrii".(,,Patericul sau Apoftegmele Parintilor din Pustiu").
Reply With Quote