View Single Post
  #137  
Vechi 21.09.2011, 21:45:56
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Scot, e e impresionant interesul tău pentru asemenea texte, încă n-am mai întâlnit pe forum un neortodox care să citeze din Pateric cu intenții bune.

PS- Scot, fă-ți un pic de ordine în mp-uri!
Cei de la mine mi-au spus la fel mai putin finalul spus de tine.Unii mi-au zis ca vreau sa devin ortodox.Altii mi-au spus ca sunt ecumenist mason/iluminati/care doresc sa uniformizez totul intr-o mare amestecatura(pe schema protestantu care intelege pe Sfintii Parinti prin urmare...bla,bla).Altii mi-au spus ca sunt dracu(tot ziceai ca ai sentimentul ca vorbesti cu unul:)care perfid incearca o manevra diabolica.Probabil ca sunt singurul drac care nu stie de propria manevra da o face(dracus stupidus).Altii mi-au spus ca sunt un dobitoc care nu intelege nimic dar care vrea sa se dea interesant.Foarte posibil da macar sa fiu un dobitoc util,fie si pin ricoseu intelectual.

Adevarul este ca ma pasioneaza profund si datorita confesiunii sunt autodidact.La faza asta,fara sa stie,doamna Dobrin m-a trimis la talpa iadului.Ce ironie doamna :) Asa ca incerc sa gasesc sprijin pe unde pot,virtual sau in viata reala.Dupa ce munesc de cad in cap,abia apuc seara sa mai citesc ceva din Filocalia sau PSB.Am vrafuri de carti necitite si nu voi avea zile sa le termin decat daca ajung la pensie fara sa ma senilizez complet.

Aduc ce pot din pura pasiune,nu am nici un avantaj de nici un fel,nu sunt platit si nu sunt selectat de nimeni.Momentan este din ce in ce mai greu pt ca sunteti putini,se pare,pe care chiar va mai intereseaza.M-as bucura sa fie altfel.Am multe de adus si sigur nu le iau cu mine-n groapa.Oricum acolo voi vedea Adevarul si nu voi mai avea nevoie de ele.M-as bucura enorm sa fie cati mai multi care sa aduca,oameni calificati care sa invete pe cei din jur,fie si virtual.As tacea si as citi fericit,cu pixul si carnetelul meu langa mine.O sa pun ordine si in pm,adica o sa fac o lista si mai lunga :)

Multumesc pentru cuvintele tale.
Reply With Quote