Subiect: Iad sau rai?
View Single Post
  #5  
Vechi 13.05.2013, 20:56:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Aici nu sunt de acord. Trebuie ca cineva sa detina adevarul revelat de Dumnezeu.
Și ce te face să crezi că acel "cineva" trebuie să fie neapărat un cult religios ?

Pe de altă parte, eu am obiectat împotriva noțiunii de "deținere" pe care ai folosit-o. Eu dețin un calculator (pe care scriu acum), o bicicletă etc...

În creștinism, Adevărul este Iisus Hristos. Pe El, care a creat, împreună cu Tatăl, Cerul și Pământul, nu prea pot să-l dețin.

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Sunt sigur ca sunt destui crestini din diverse culte care "cred" ca ceea ce cred ei este adevarat, pe cand de fapt este minciuna. De aceea am zis ca ei "fara stiinta", fara sa isi dea seama, sustin neadevaruri. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.

S-a înțeles, dar, de dragul rigurozității, trebuie accentuat că minciuna, care este un păcat, implică deplina știință despre faptul că informația este neadevărată. Dacă nea Vasile crede sincer că Sfântul Gheorghe a fost unul dintre Sfinții Apostoli și îi învață și pe copii lui așa, nu este nicidecum mincinos. Ba chiar s-ar putea să fie mai virtuos și să vadă Raiul mai repede decât domnul Vasile, doctorul în teologie.




Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Multumesc de raspunsul tau! E binevenit.
Cu mare plăcere.
Reply With Quote