Subiect: Iad sau rai?
View Single Post
  #10  
Vechi 14.05.2013, 08:25:25
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iadul și Raiul înseamnă o multitudine de stări de îndepărtare și de apropiere de Dumnezeu. Nu e negru versus alb.
Bine spus!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Varianta a) este de-a dreptul sinistră și inacceptabilă pentru o minte rațională.
Exact la asta ma gandeam si eu.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă mergem pe varianta b), atunci să știi că ortodoxia ne invită la o înălțare mai presus de mîntuire. Pentru accesul la desăvîrșire sau la îndumnezeire, da, trebuie neapărat să fii ortodox.

Dar să mai știi că dacă te-ai născut pe tărîmul ortodoxiei și alegi o altă cale spre Cer, atunci șansele de a te mîntui scad dramatic. Cel ce a trăit o viață întreagă fără să aibă biserica ortodoxă aproape va fi judecat după alte criterii, dar tu nu ești în aceeași categorie cu el.
Cred ca ai drepate cu tot ce ai zis, mai ales ultima propozitie. Dar atunci cel ce nu a avut acces la ortodoxie e oare nedreptatit intrucat nu poate avea harul Sfantului Duh si sa se impartaseasca de Hristos? Daca da, atunci am zice ca e nedreptate la Dumnezezu. Daca nu, atunci ar insemna ca poti avea parte de Hristos si in afara ortodoxiei, ceea ce iar nu e bine.

Ma gandesc ca doar Dumnezeu stie asta, noi neavand acces la toate "datele".
Reply With Quote