View Single Post
  #285  
Vechi 24.10.2016, 22:03:55
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina B. Vezi mesajul
Ar trebui facuta o enclava si construit un zid chinezesc in jurul ei.. si bagat acolo Iohanis cu toti votantii lui...
Doamna, eu l-am votat pe Iohannis in ambele tururi la alegerile prezidentiale... "cu ambele maini" - cum s-ar spune. Am avut incredere in el, mai ales ca el candida din partea unei formatiuni (PNL+PDL) numita "Alianta Crestin-Liberala". Aceasta alianta avea (sau trebuia sa aiba) dogma politica a crestin-democratiei. Ideologia crestin-democratiei apartine politicii de dreapta si consta in respectarea valorilor morale ale Crestinismului. Oricare partid de dreapta serios din Europa (precum cel din Polonia) nu se dezice de dogma crestina, nu se dezice de lupta impotriva avorturilor, nu se dezice de lupta impotriva mariajului gay.
Nu am vrut sa-l votez pe Victor Ponta pentru ca in anul 2013, cand Parlamentul facea o revizuire generala a Constitutiei, mai multe organizatii ortodoxe dar si Patriarhia au vrut ca in Constitutie sa fie scris "barbat si femeie" in loc de "soti"... in acele momente dl Victor Ponta a spus ca "nu vrem o republica fundamentalista".
Pe de alta parte, Domnul Iohannis, care a reprezentat electoratul crestin-democrat la alegeri, s-a dezis de viziunea crestin-democratiei. Acum sunt dezamagit profund de declaratiile lui si imi doresc sa nu "pupe" si un alt mandat.

Prin urmare, cred ca este timpul ca noi, crestinii, sa ne implicam din ce in ce mai mult in viata politica, sa ne facem vocea auzita si sa inlaturam asa-zisii politicieni care nu au nici o legatura cu valorile morale.
Reply With Quote