View Single Post
  #288  
Vechi 25.10.2016, 11:58:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, sunt de acord ca definitia clasica a familiei sa faca parte din actuala Constitutie.
Vreau sa vad acolo, clar, ca familie e ce stiam cu totii ca este, de la parintii si strabunii nostri: mama, tata, copiii.
La referendum voi semna, probabil. Sigur nu sunt, pentru ca nu stiu daca mai apuc ziua de maine. E singurul motiv care ma retine, in rest imi doresc sa semnez la referendum, desigur.
Aveti cumva la indemana punctul in care sta scris in Constitutie despre familie?
Fiindca exista mai multe forme de familie. Eu nu sunt de acord ca ar fi mama, tata si copiii. Doar atat? Si restul?

- mama, tata, casatoriti, fara copii = ?
- mama (divortata, sau vaduva) cu copii = ?
- tata (divortat sau vaduv) cu copii = ?
-

Si mai am o nelamurire generala - se vorbeste in legi si alte documente de guvernare despre aspectul crestin-ortodox al tarii? Le influenteaza cumva?
Pentru ca aici intervin niste lucruri delicate.
Voi (unii) doriti ca tara sa fie guvernata dupa principii si reguli ortodoxe, dar nu stiu daca asta este prevazut undeva.
Daca da, atunci e una.
Daca nu, atunci nu se pot cere anumite lucruri si au dreptul sa ceara si altii drepturi: atei, de alte confesiuni, alte religii.

In rest eu sincer nu stiu daca s-a nascut omul sau guvernul perfect care sa ne conduca si care sa multumeasca pe absolut toti. Nu cred.
Si va reamintesc ca nici o tara nu este singura pe lume, de capul ei. Suntem toti intr-un sistem, tot timpul.
Nici la nivel politic si nici la nivel de credinta macar, nu facem (numai) ce vrem noi. Asta este problema.

Si ca sunt mai multe pareri si tabere este una, dar ca sa vorbim precum Cristina B. este o porcarie si mai ales nu este crestin de nici un fel. (vezi postarea nr. 281).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 25.10.2016 at 12:01:17.
Reply With Quote