View Single Post
  #198  
Vechi 15.03.2015, 22:03:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
La Matei 16,18, nu se referă la Petru ca persoană, ci la Sfinții Apostoli ca și mlădițe și continuitate Apostolică, prin "punerea mâinilor", toți episcopii, preoții, diaconii, pe care zidește Hristos Biserica și porțile iadului nu o vor birui pe ea.

Toți Apostolii erau și sunt și azi egali, în Împărăția Cerurilor, cum toți episcopii sunt egali și toți preoții sunt egali.

Iar Hristos este piatra cea din capul unghiului. Niciodată întâietate dată unui Apostol, în fața altui Apostol.

Aici, pot vorbi câteva zeci de pagini. Și Sfinții Părinți, au făcut asta, înaintea mea. Dar esența, am exprimato.
Esti o cauza pierduta. Este a nu stiu cata oara cand se discuta ceva si tu incepi sa vorbesti despre altceva ca si cum ar fi un raspuns.
S-a referit cineva la faptul ca Hristos vorbea despre toti apostolii? Discutia era despre faptul ca Biserica urma sa fie infiintata, adica era vorba de viitor.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar Biserica Luptătoare a fost înființată nevăzut la Răstignire și văzut la Cincizecime, dar Biserica Biruitoare, a fost din veșnicie, prin comuniunea a Însăși Sfintei Treimi.
Asta este interpretarea ta eretica. Exista o sigura Biserica, cea a lui Hristos. Ca exprimarea si manifestarea este diferita aici (Biserica Luptatoare) fata de viata de apoi (Biserica Biruitoare) este altceva. Biserica este Una si s-a intemeiat o sigura data.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar eu nu am habar, așa e. Sigur, e evident.
Este. Pentru toata lumea, mai putin pentru tine.
Tind sa te cred ca sustii ca ai citit un volum mare de carti, dar tu esti dovada ca asta nu te-a ajutat sa intelegi nici unele elemente banale, dar esentiale. Cunostintele dobandite din cartile citite nu se "masoara" in volum.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.