View Single Post
  #41  
Vechi 09.11.2014, 21:27:45
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cel mai probabil părintele duhovnic a întâlnit cazuri de persoane ștampilate medical cu patologii ireversibile în situații care puteau fi foarte bine vindecate prin mijloace exclusiv duhovnicești.
Dar cine i-a împiedicat pe creștini să se vindece prin cele duhovnicești? Psihologii, oare? Medicii psihiatri?

Este probabil totuși să fie așa cum zici și îmi place că ai pus înainte gândul cel bun în ceea ce îl privește pe preot. Subscriu și sper că așa stau lucrurile. Îmi doresc din toată inima să fie precum cugeți.

Speranța mea e umbrită însă de următoarele fapte pe care le cunosc și le experimentez de peste 20 de ani. Sunt date ale experienței reale, împărtășite de mulți, nu închipuiri, nu fantezii. Este lumea experienței reale, nu deontologie cvasidemagogică.

Iată faptele:
a) în clinicile de psihiatrie și psihoterapie vin zilnic oameni care au "beneficiat" de "ajutorul" urechiștilor și care, nefiind ajutați competent/eficient au dezvoltat tulburări tot mai severe, unele de asemenea amploare distructivă încât oamenii aceia au rămas invalidați pentru tot restul vieții iar familia lor este deasemenea traumatizată, posibil, pe mai multe generații;

b) mare parte dintre pacienții de la urgențe-camera de gardă sunt aduși și prezentați ca "îndrăciți", "posedați" etc.; ei provin dintr-o cultură pseudobisericească profund viciată, cultură de care nu sunt responsabile doar babele savante ale satului; după internare și tratament adecvat se întâmplă aproape mereu o "minune" - demonizatul scapă de "draci" și, sub continuarea tratamentului medicamentos și psihoterapeutic își poate redresa treptat viața profund tulburată de episodul morbid; adeseori însă medicii își dau seama că unii dintre bolnavi prezintă și semne ale unei reale îndrăciri și atunci, departe de a se comporta ca mulți dintre omologii lor "înduhovniciți", recomandă familiei și bolnavului tratamentul duhovnicesc;

c) din nenorocire, mare parte dintre așazișii credincioși precum și parte din slujitorii Altarului dezinformează pe cei bolnavi în legătură cu serviciile psi, denigrează comunitatea psihoterapeuților și a medicinei psihiatrice, precum și psihologia în general; coborâți parcă din epoca pietrei și a șamanilor din "Rahan", acești oameni care alimentează duhul sectar și delirant care s-a cuibărit și înlăuntrul Bisericii văd în relațiile de întrajutorare oferite de specialiștii laici ai domeniului psi o amenințare la adresa lor și, chipurile, o amenințare la adresa Bisericii;

d) fapt este că psihologii și psihiatrii au mereu de dus o luptă grea și nobilă cu virușii pseudocredincioșiei, ai misticismului delirant și al miilor de forme ale nevrozei, luptă pe care nu de puține ori o câștigă - nu fără amărăciune; iar astăzi tot mai mulți psi își pregătesc clienții și pacienții, informîndu-i la timpul potrivit și încurajîndu-i, spre a face pasul către Biserică; cu modestie și cu o anumită rușine dată de conștiința nevredniciei mele, mărturisesc însă că mă număr printre aceștia - nu e client din ultimii 7-8 ani pe care să nu îl îndemn și să nu îl susțin să facă pasul în Biserică, spre binele lui și spre slava Bunului Dumnezeu!;

e) am cunoscut mulți oameni care nu au avut decât de suferit de pe urma "tratamentului" așazis "duhovnicesc" aplicat de mulțimea nepricepuților cu ifose și aere de dumnezei; mulți oameni sunt menținuți în suferința patologiei psi tocmai de cei care aveau menirea să îi vindece sau, cel puțin, să participe cu smerenie la o parte din vindecare. Din nefericire, acești oameni nu mai vor să audă de Biserică, iar unii aleg alte culte ori grupări religioase. Iar responsabilitatea pentru acest dezastru nu o poartă nici medicii și nici psihologii, ci incompetenții care se laudă că alcătuiesc "comunitatea euharistică". Nevrednici de această sfântă comunitate, mulți impostori strecurați printre cei binecredincioși, seamănă minciuna, boala, ura și în genere tot noroiul poleit frumos sub vorbe și teorii "duhovnicești" și îndepărtează astfel pe oameni din Sfânta Biserică.

f) Din fericire, tot mai clar în Ortodoxie se ridică voci de creștini care, asemenea lui Avdeev dar și asemenea unor preoți care nu și-au trădat vocația sfântă, ajută în mod real pe cei aflați în suferință. Aceștia sunt oameni cu discernământ, cu o minte informată și smerită, dispuși să recunoască și să cultive realitatea și necesitatea cooperării cu slujitorii laici ai oamenilor și ai lui Dumnezeu.

g) În Biserică slujesc mulți preoți care cooperează cu medicii și cu psihologii. Ei înțeleg că astăzi, fie și prin pogorământ, Dumnezeu face loc în lupta cu boala și laicilor din domeniul psi. Ei știu să își delimiteze atribuțiile, își cunosc limitele în anumite situații, se țin la modestie și jertfelnicie, nu iau locul nimănui și nu lovesc pe alți slujitori.

h) Miturile și prejudecățile fac însă parte mai mereu din reprezentările sociale ale unui fenomen sau al altuia, iar reprezentarea domeniului psi și a bolii psihice nu face, desigur, excepție de la această realitate psiho-socială.
Reply With Quote