View Single Post
  #23  
Vechi 25.05.2013, 12:07:46
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Aici nu se mai pune problema de scuze, cred că să mai aștepți scuze după așa ceva este mult prea mult; că e vorba și despre ecumenism aici, cred că în mod normal nu ar mai trebui să se mai pună problema vreunui ecumenism cu papistașii după așa ceva, însă având în vedere că astfel de probleme nici nu se iau în calcul în așa zisul dialog ecumenic, mie îmi este extrem de straniu, de bizar cum ortodocșii continuă așa zisul dialog ecumenic cu autoritățile catolicismului; s-ar mai putea discuta ecumenic cu catolici, de rând să le zic așa. Chiar acum am remarcat ceva la Cătălin, anume că pune totul pe seama unor "greșeli omenești"; ei bine, în cazul catolicismului nu era vorba despre așa ceva, era un întreg sistem, o întreagă mentalitate, nu întâmplător a "fuzionat" în mai multe locuri catolicismul cu fascismul; catolicismul însuși are o mentalitate, în plan religios, de tip fascist, exclusivist, și de-a lungul istoriei și-a și "justificat" doctrinar multe crime pe care fie le-a făcut, fie de pe urma cărora a profitat. Dacă ai citit la un alt thread poate ai văzut cum justifica Inocențiu III toată agresiunea împotriva creștinilor răsăriteni, în special bizantini: era vorba despre o "hotărâre a divinității", iar ei o puneau în practică, arătând prin aceasta că mentalitatea de a se pune în locul lui Dumnezeu și de a emite astfel de sentințe în locul Lui este veche în catolicism, și probabil nu întâmplător s-a tot vorbit de mentalitatea antihristică ce a caracterizat cel puțin în anumite momente papalitatea "catolică" romană. Papistașii s-au obișnuit de mult să se joace de-a Dumnezeu, asta fiind consecința practică a ideologiei eretice a papalismului: papa este "vicarul" lui Dumnezeu, și prin urmare are "puterea", "dreptul", "legitimitatea" și "legalitatea" de a face judecăți, dreptate, etc în numele Lui, ca și cum ar fi însăși judecata lui Dumnezeu. Mulți "catolici" chiar așa și gândeau cu ocazia a ceea ce unii istorici numesc genocidul sârbilor ortodocși din Croația celui de-al doilea război mondial. Este "dreptul jurisdicției universale" a papalității în cele spirituale și temporale, fascismul clerical (care nu a fost specific doar Croației fasciste) fiind o consecință a mentalității antihristice a catolicismului pentru care clericii nu sunt doar niște trimiși ai lui Iisus Hristos, ci acționează in persona Christi, în locul lui Hristos, ca și cum ar fi Însuși Hristos acolo. Altfel spus, spre deosebire de Cătălin, care vede niște simple greșeli omenești (probabil din cauză că nu a experimentat el pe pielea lui ce s-a întâmplat sârbilor ortodocși) în ceea ce s-a întâmplat, eu cred că este vorba de mult mai mult, de niște legături mai mult sau mai puțin vizibile între catolicism și fascism, spiritul exclusivist, revanșard, totalitar al catolicismului inducând anumite predispoziții "duhovnicești" la elemente de mentalitate totalitară fascistă exclusivistă. Chiar Stepinac scria la 28 martie 1941: "Schisma (Ortodoxia Răsăriteană) este cel mai mare blestem în Europa, aproape mai mare decât Protestantismul. Aici nu este morală, nici principii, nici adevăr, nici justiție, nici onestitate"; avea și el dreptatea lui, dar textul arată foarte clar mentalitatea ostilă ortodoxiei specifică multor clerici "catolici", de la care s-a răspândit la adepții de rând.
Reply With Quote