View Single Post
  #30  
Vechi 26.05.2013, 22:19:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Engleza stiu si eu macar atat cat sa imi dau seama ca nu seamana cu romana, pentru ca mesajul era in romana.
Asadar dvs spuneti ca e acelasi lucru participarea unor preoti la lansarea unei carti, cu crimele facute de unii preoti catolici si indemnul la genocid.
Pe de alta parte razboiul din Bosnia a fost un razboi, in timp ce in timpul ustasilor era doar o epurare fara sa fi avut nici macar un antecedent al sarbilor care sa reclame o razbunare.
Deci daca e razboi, mai unul sfint cica, pentru Papa, respectiv pentru ortodoxie, putem viola si ucide fara grija: "holy wars..the punishment due", vorba unui titlu de LP al Megadeth. Cata, credincios ortodox, iubitul Domnului (vorba fratelui tau de credinta si temperament, Daniel Ortodox), sesizi implicatiile a ce scrii? Vrei sa ajungi in Rai, nu? Ochei, nu conteaza ce zicem eu si altii; dar e Cineva acolo Sus. Nu conteaza pentru tine ce zice un mutant ca mine sau "eretici papistasi" ca ceilalti (ereticii fiind, desigur, conform liniei fanatice a oricarei tabere religioase, devoid of humanity), ci ce zice Altul: "Daca iti cere cineva haina, da-i si camasa". Sau: "Nu zic sa ii ierti de sapte ori, ci de saptezci de ori cite sapte". Sau, ma rog, sper sa conteze pentru tine ce zice Acela. Caruia te inchini in Duh si Adevar, nu?
Ca sa fie clara pozitia mea: condamn crimele oricui, fie el ustas catolic sau sirb ortodox.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 26.05.2013 at 22:25:25.
Reply With Quote