View Single Post
  #18  
Vechi 28.04.2009, 22:16:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit ce scria Geo

Geo, dar tu de unde ai luat ideea ca sinuciderea e singurul pacat care nu se iarta chiar daca te pocaiesti? In Evanghelie Hristos zice ca singurul pacat care nu se iarta este cel impotriva Duhului sfant, adica, din cate stiu eu, cel de la care NU te pocaiesti, pentru ca nu lasi Duhul sa lucreze in tine. (ar fi mai multe de zis...)
Dumnezeu ne-a promis ca daca ne pocaim ne poate ierta de la cele mai grave crime.
Este una din ideile crestine fundamentale.

"exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat. ziceam eu

"te rog frate draga, sa vii cu EXMPLE si nu cu presupusu!! DOGMA BISERICII ESTE BINE DEFINITA si nu se umbla cu pareri!!! AMIN!!!"

Pai eu am dat un exemplu! Am citit viata sfintei asteia in Sinaxar, si recunosc ca m-a mirat, de asta am si retinut ideea. Din pacate nu-mi mai aduc aminte cine este.

"un om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara." (ziceam eu)

NU EXISTA MANTUIRE PT UN SINUCIGAS!!!! NU EXISTA POCAINTA IN MINTEA LUI CAND EL DE BUNAVOIE isi ia viata, aratand NECREDINTA si DEZNADEJDEA IN DZEU!!!!"

De unde stii tu? Cand cazi de la etaj, ai timp sa spui 'Doamne, iarta-ma!' Si se pare ca atunci cand esti pe moarte, iti vezi toata viata intr-o secunda (au spus asta unii care au fost in coma si si-au revenit) In secunda aia, de ce ar fi imposibila pocainta?

"rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul." ziceam eu

"SUNTEM toti madulare ale trupului lui Hs, dar ia sa vedem care "madular" fuge de la Hs??? daca el VOIT fuge de HS, ramane Hs un DARAMAT???? VOIT se LEAPADA de El, dar HS IL TRAGE CU FORTA LA EL???? si-l "pune in ghips" ca sa fie lipit si "intreg" trupul Sau??? sa nu ne jucam cu mantuirea!!!!"

Dar daca se pocaieste.. sau daca este un bolnav mintal grav? Si la urma urmelor, cine suntem noi sa judecam? Hristos ne-a zis sa nu judecam.
Sunt de acord ca sinuciderea e pacat foarte grav, dar una e sa acuzi pacatul si alta pe pacatos.

"daca sunt sfinti (sf.Isaac Sirul) care s-au rugat pt draci, asta este DIN VIRTUTE!!! pt ca ei au ajuns la o astfel de masura si inaltime duhovniceasca de se ASEMANAU CU HRISTOS!!!! si de aceea le era mila si de draci!!! Dar sa fim seriosi DRACII NU S-AU SINUCIS!!!!

Adica dupa tine, sinucigasii sunt mai departe de Dumnezeu decat dracii?

Dracii s-ar putea spune ca au facut mai rau decat sa se sinucida, pentru ca au renuntat in plina constiinta de cauza de la comuniunea cu Dumnezeu. Un nenorocit care se sinucide de multe ori nici nu are habar de Dumnezeu.
De ei se spune ca nu se pot mantui pentru ca nu au pocainta, dar uite ca si acolo au existat exceptii!

Daca ar fi asa de imposibil sa influentam cu rugaciunile noastre soarta unei persoane, atunci de ce se fac atatea parastase si de ce ni se cere sa ne rugam pentru morti? N-om fi noi toti sfinti, dar cine stie ce rugaciuni asculta Dumnezeu? Poate ca o singura rugaciune zisa chiar din adancul inimii este mai ascultata uneori decat toate mataniile in miez de noapte.
Ce stim noi? Ii punem limite lui Dumnezeu? Tarharul de pe cruce atata a zis 'iarta-ma pe mine pacatosul' si hop, in rai cu el!
Reply With Quote