View Single Post
  #47  
Vechi 21.02.2011, 12:22:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Problema pe care o ridic eu, e ca Sfintii Parinti, afirma ca muzica e vatamatoare: tulbura sufletul, dezmiearda inima... e a diavolului parca, si e in genul acesta si o pilda in Pateric... Pe sfaturi ortodoxe se gaseste un oarecare film "informativ", numit sirenele, iarasi avem si O scurta privire teologica asupra muzicii de pr Dan Badulescu, destul de interesanta, iarasi... Intr-adevar asa e, punand problema din perspectiva "documentarii", dar in ce conditii, de ce, cat sa ascultam (muzica) (mai ales cat ca unii din noi, eu cel putin asa faceam, ascultam muzica intr-o vreme aproape orice faceam...) ce gen de muzica am putea noi sa ascultam... si mai ales de ce...
Cred ca trebuie sa precizam de la inceput ce intelegem prin "vatamatoare". Cred ca sunteti de acord ca nu orice gen muzical laic este si vatamator. Ar fi absurd sa afirmam acest lucru. In acelasi timp, chiar muzica bisericeasca, poate deveni vatamatoare atunci cand este vazuta ca scop in sine.

Sfintii Parinti au in vedere acea muzica care nu numai prin text, ci si prin structurile ritmice, imprastie mintea, aprinde simtirea si indeamna la pacat. Era muzica teatrelor, a petrecerilor etc. Astazi, este dificil de spus, avand in vedere multimea genurilor muzicale, care sunt cele vatamatoare si care nu. Unele sunt evidente, altele nu.

Daca muzica tot face parte din cotidian, bine este sa nu ne alipim patimas de anumite genuri muzicale sau melodii. Daca suntem tristi sa ascultam acele melodii care ne spun ca exista bucurie, daca suntem mandri, acele cantari care ne indemna la smerenie, daca nu mai putem iubi, melodiile care ne aprind de focul dragostei de Dumnezeu si de semeni.

Nu trebuie sa deznadajduim privind catre "oceanul muzical" ce ne inconjoara. Mai exista melodii care ne zidesc.
Reply With Quote