View Single Post
  #29  
Vechi 23.12.2011, 21:53:37
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Deși știm cum trebuie să ne pregătim pentru sărbătoarea ce se apropie, respectiv cu post, rugăciune, pe cât posibil milostenie, fără a lipsi, bineînțeles, spovedania și împărtășirea, ajunși în seara de Ajun și în ziua Praznicului Nașterii, se poate întâmpla să fim furați, tocmai atunci, de cele lumești și să pierdem tocmai părtășia cu Domnul.

Cum putem să evităm aceasta și să trăim adevărata bucurie, cea duhovnicească? Care este rânduiala pe care o aveți sau o recomandați în ziua de Ajun și în zilele Praznicului?
Ce-ar fi sa sarbatorim acest mare Praznic crestin, Nasterea Domnului, facand pace intre noi, cerandu-ne iertare unul de la altul si, pe cat se poate, sa spunem cateva cuvinte din inima pentru Domnul inimilor noastre. Sa vedem ce iese atunci cand lasam logica putin deoparte si punem inima la lucru!
Imi cer iertare de la toti cei pe care i-am suparat si va asigur ca nu e niciunul care sa ma fi suparat. Acum o sa incep eu cu cateva cuvinte venite din inima iar urmatorul sa le preia si sa adauge cuvintele lui si la fel cei de dupa el. Poate iese un colind frumos sau macar o jertfa a inimilor noastre.

O ce veste minunata!
Inimile-n piept tresalta,

.................................
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote