Subiect: Pavecernita
View Single Post
  #29  
Vechi 27.04.2012, 22:27:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Miluieste-ne pe noi, Doamne, miluieste-ne pe noi, ca, nepricepandu-ne de nici un raspuns, aceasta rugaciune aducem Tie, ca unui Stapan, noi pacatosii robii Tai, miluieste-ne pe noi.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh

Doamne, miluieste-ne pe noi, ca intru Tine am nadajduit, nu Te mania pe noi foarte, nici pomeni faradelegile noastre, ci cauta si acum ca un milostiv si ne izbaveste pe noi de vrajmasii nostri, ca Tu esti Dumnezeul nostru si noi suntem poporul Tau, toti lucrul mainilor Tale si numele Tau chemam.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Usa milostivirii deschide-o noua binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, ca sa nu pierim cei ce nadajduim in tine, ci sa ne mantuim prin tine din nevoi, ca tu esti mantuirea neamului crestinesc.

Doamne miluieste, de 40 de ori

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Slabeste, lasa, iarta Dumnezeule greselile noastre, cele de voie, cele fara de voie, cele cu lucrul si cu cuvantul, cele cu stiinta si cu nestiinta, cele din noapte si din zi, cele cu mintea si cu gandul. Toate la iarta noua, ca un Bun si iubitor de oameni.

Pe cei ce ne urasc si ne fac noua strambatate, iarta-i Doamne. Celor ce ne fac bine, fa-le bine. Fratilor si rudeniilor noastre, daruieste-le cererile cele catre mantuire si viata vesnica. Pe cei ce sunt in neputinta, cerceteaza-i si vindecare daruieste-le. Pe cei de pe mare, ocarmuieste-i; cu cei calatori impreuna calatoreste. Conducatorilor in oaste ajuta-le. Celor ce ne slujesc si ne miluiesc pe noi, iertare pacateler daruieste-le. Pe cei i ce ne-au poruncit noua nevrednicilor sa ne rugam pentru dansii, miluieste-i dupa mare mila Ta. Pomeneste Doamne, pe cei mai inainte adormiti, parintii si fratii nostri si le fa lor odihna unde cerceteaza lumina fetei Tale. Pomeneste, Doamne, pe fratii nostri cei robiti de patimile vietii acesteia, si izbaveste pe dansii de toata inconjurarea.

Pomeneste, Doamne, pe cei ce aduc daruri si fac bine in Sfintele Tale Biserici si le da lor cererile cele catre mantuire si viata vesnica.

Pomeneste, Doamne, pe parintele nostru Duhovnic ( Numele ) si pe toti fratii nostri cei intru Hristos si le da lor toate cererile cele catre mantuire si viata vesnica. Pomeneste-ne, Doamne, si pe noi smeritii, pacatosii si nevrednicii robii Tai, lumineaza mintea noastra cu lumina cunostintei Tale si ne indrepteaza in calea poruncilor Tale. Pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre, de Dumnezeu Nascatoarei si pururea Fecioarei Maria si ale tuturor Sfintilor Tai. Ca bine esti cuvantat in vecii vecilor. Amin !

Dupa accasta, zicem imediat:

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este eu Tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este eu Tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este eu Tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.

O, Prea Sfanta Doamna Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune, si ma pazeste de moarte napraznica, si-mi daruieste pocainia inaintea sfarsitului meu ! Amin.

O, Prea Sfanta Doamna Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune, si ma pazeste de moarte napraznica, si-mi daruieste pocainia inaintea sfarsitului meu ! Amin.

O, Prea Sfanta Doamna Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune, si ma pazeste de moarte napraznica, si-mi daruieste pocainia inaintea sfarsitului meu ! Amin.

Apoi:

Sfinte Ingere, cel ce stai inaintea patimasului meu suflet si ai vietii mele celei ticaloase, nu ma lasa pe mine pacatosul, nici te departa de la mine pentru neinfranarea mea. Nu da loc dracului celui viclean ca sa-mi stapaneasca cu silnicie acest trup muritor. Intareste inima mea cea slaba si nepu tincioasa si ma indrepteaza la calea mantuirii. Asa Sfinte Ingere al lui Dumnezeu, pazitorul si acoperitorul sufletului si al trupului meu celui ticalos, iarta-mi toate cu cate te-am scarbit in toate zilele vietii mele, si orice am gresit in aceasta zi, acopera-ma in aceasta noapte si ma pazeste de toata ispita potrivnicului, ca sa nu manii cu nici un pacat pe Dumuezeu, si te roaga pentru mine catre Domnul, ca sa ma intareasca in frica Sa si vrednic sa ma arate pe mine robul Sau, bunatatii Sale. Amin



Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote