Subiect: Sanatate
View Single Post
  #29  
Vechi 02.11.2012, 20:17:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai vezi , ca Ovidiu are dreptate ? Inainte de a avea "probleme" stomatologice , te-ai gandit tu oare daca ai mancat sanatos , ti-ai facut periajul la timp , ai mancat de micuta lactate si alimente care au calciu cu bogatie , ai mancat cate un mar dupa fiecare masa ,sau ai rontait bomboane din belsug si ai cam uitat de periuta . . . ? Preventiv ce ai facut , Ana Maria ?
Asata-i problema !
Esti tare simpatic, Cristi, dar cand ai dreptate, ai dreptate! Greseala mea cea mai mare este ca m-am dus la stomatolog foarte tarziu, dar tot mi-a scos Dumnezeu in cale pe cineva care sa ma ia de manuta si sa ma duca la un dentist bun, care nu si-a pus mainile in cap, nu mi-a extras nimic din gura si nici nu m-a buzunarit! :) Si a lucrat omul cu rabdare la dintii mei cariati mai bine de o ora.
In sfarsit, am inteles si eu acum de ce sunt adesea comparati doctorii cu duhovnicii.

E buna si preventia, dar eu vorbeam despre neamanarea tratamentului. Nu simti o carie in gura decat atunci cand doare - ceea ce inseamna ca e deja intr-o stare avansata.
Din pacate, nu totul se rezolva doar cu pasta de dinti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote