View Single Post
  #2  
Vechi 30.11.2008, 23:10:50
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit 20 noimbrie / zi de hram la Manastirea Bistrita

Draga Nina, in primul rand, bine ai venit pe forum !
Sincer, imi pare rau de toate necazurile prin care ai trecut.
Pentru mine ziua de 20 noimbrie este o zi binecuvantata. De cativa ani in aceasta zi sunt prezenta la hramul Sfantului Grigorie Decapolitul, de care nu stiam nimic, pana nu am ajuns sa ma asez sub racla Sfantului, sa plang si sa ma rog.
Ti-as da un sfat prietenesc: oricat ai fi de departe de Manastirea Bistrita Valceana, da fuga pana acolo si roaga-l pe Sfantul Grigorie sa-ti vina-n ajutor. Am convingerea ca vei fi ajutata!
Daca ai preot duhovnic, ar fi bine sa-i ceri binecuvantarea pentru a pleca pe acest drum.
Acatistul si Paraclisul Sfantului Grigorie sunt rugaciuni care n-ar trebui ocolite, pe langa cele catre Maica Domnului si chiar si spre alti sfinti, care abia asteapta sa-i rugam a ne acorda ajutorul, dar noi, nu stim sa-l cerem.

Mare ajutor la necaz am primit si de la Sfantul Nicolae, de la Sfantul Fanurie, de la Sfantul Iosif cel Nou de la Partos, de la Sfantul Ioan Iacob Hozevitul si nu numai...

La mormantul parintelui Cleopa si al parintelui Arsenie Boca cand m-am rugat din tot sufletul, am avut parte de multe impliniri duhovnicesti.
Trebuie sa credem ca vom fi ajutati de cei carora le cerem ajutorul.

Suntem in Postul Craciunului, e bine sa te spovedesti, sa tii post si sa vorbesti cu parintele duhovnic ( daca ai ), daca nu, mergi la orice biserica din orasul tau si cere sfatul vreunui preot. Lupta e mare dar cu incredere in bunul Dumnezeu, toate ispitele incet, incet se vor risipi. Sa te gandesti ca aceste ispite le-ai primit, pentru a te apropia mai mult de Dumnezeu, ca sa gasesti calea spre mantuire.

La final as vrea sa-ti scriu un mesaj pe care l-am primit si eu, ceva mai in urma: Iata calea scurta si usoara spre mantuire:

- fii ascultator, infranat, nu osandi, pazeste-ti mintea si inima de gandurile rele si gandeste-te ca toti oamenii sant buni si Domnul ii iubeste.

Pentru acest gand smerit, Harul Duhului Sfant va via intru tine si vei zice : " Milostiv este Domnul ".
Doamne ajuta! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote