View Single Post
  #3  
Vechi 01.12.2008, 04:50:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rabdare, rabdare, rabdare

Draga Nina, am citit la sectiunea "Sf. Maslu" ca esti credinciosa. Atunci nu trebuie sa te miri de certarea lui Dumnezeu, caci El ii cearta pe cei pe care ii iubeste. Dandu-ne incercari, Dumnezeu ne intareste rabdarea. Ai si un sot care bea; e tot spre a invata rabdarea. In a Doua Epistola A Sf. Apostol Petru scrie:
"Pentru aceasta, puneti si din partea voastra toata sarguinta si adaugati la credinta voastra: FAPTA BUNA, iar la fapta buna: CUNOSTINTA. La cunostinta INFRANAREA; la infranare RABDAREA; la rabdare: EVLAVIA; La evlavie: IUBIREA FRATEASCA; iar la iubirea frateasca: DRAGOSTEA."

Iata deci ca toate au un sens si un scop. Sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne descopere cele ce sunt acoperite, pentru a intelege, si a nu intreba "De ce eu?" Caci ne intrebam "De ce eu?" atunci cand ne da o lectie prin Judecata, dar nu atunci cand ne da o bucurie. Atunci nu ne intrebam "De ce eu?", desi poate nu meritam tot binele pe care ni-L da.

Iata o rugaciune la Icoana facatoare de minuni a Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu numita "Potirul nesecat" (Praznuirea pe 18 mai ) (Izbavitoare de betie)

"O, Prea milostiva Stapana! Pentru a dobandi apararea Ta cadem acum la Tine. Cauta spre rugaciunile noastre, auzi-ne cu milostivire pe noi, sotiile, copiii, maicile celor impatimiti de boala cea grea a betiei, fratii si surorile noastre, care din aceasta pricina sunt cazuti de la Maica noastra, Biserica lui Hristos, si deci de la mantuire, si-i tamaduieste pe acestia!
O, milostiva Maica a lui Dumnezeu, atinge-Te de inimile lor si scoate-i degrab din caderile in pacate, asu-i la infranarea cea mantuitoare. Roaga-L pe Fiul Tau, Hristos Dumnezeul nostru, sa ne ierte gresalele, sa nu-si intoarca milostivirea de la zidirea Sa si sa ne intareasca in trezvie si intelepciune. Primeste, Prea Sfanta NAscatoare de Dumnezeu, rugaciunile maicilor ce revarsa paraie de lacrimi pentru copiii lor; ale sotiilor ce plang pentru sotii lor, ale copiilor, orfanilor si neputinciosilor parinti ai ale tuturor celor ce cadem la icoana Ta, pentru ca sa ajunga, prin rugaciunile Tale, acest strigat al nostru la Tronul Celui Prea Inalt.
Acopera-ne si ne pazeste ca sa nu fim robiti ce cel viclean si de toate cursele vrajmasilor; ajuta-ne in ceasul cel cumplit al mortii, ca, prin rugaciunile Tale, sa trecem vamile vazduhului. Izbaveste-ne de osanda cea vesnica si mijloceste ca milostivirea lui Dumnezeu sa ne acopere in vecii vecilor cei nesfarsiti.
Propovaduind minunile Tale, Nascatoare de Dumnezeu, venite prin icoana Ta, numita "Potirul nesecat" ne rugam Tie, cu lacrimi: Prea Curata izbaveste-ne pe toti de patima betiei si de caderea in pacat. Invata-ne infranarea, invrednicidu-ne sa strigam lui Dumnezeu :ALILUIA +"

Timpul ni se pare nesfarsit pana vedem primele semne de indreptare; dar ele vin fara indoiala. Atunci ne vom minuna iar si iar ca Domnul ne-a auzit rugaciunea.
Slava Tie, Dumnezul nostru slava Tie!
Reply With Quote