View Single Post
  #6  
Vechi 28.12.2009, 11:48:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Asa este. Fara a cerceta bine scripurile, toate sunt presupuneri, fara baza reala. Babilonul este, dupa opinia pe care mi-am format-o pana acum, orice fel de nedreptate si inegalitate, fie ea legata de rasa, sex, statut social, prin care unii se incoroneaza in defavoarea altora si prin suferinta lor. Un anumit tip de sclavagism care inca se mai practica, pentru interese egoiste si pentru obtinerea de avantaje materiale, fara a se tine cont de suferinta celorlalti. De aceea a merge cu Dumnezeu este diferit de a merge cu lumea, caci in Dumnezeu cu totii suntem egali, iar a privi prin ochii lui Dumnezeu inseamna a vedea asta peste tot in jurul tau si a pune pe primul plan aceasta relatie cu Dumnezeu pe care o avem si prin semenii nostri. A merge cu lumea inseamna a urmari doar avantajele ei, a privi ierarhizat si a face discriminari. Desigur, este o opinie pe care mi-am format-o acum. Scripura este ceea ce trebuie urmarit si studiat, caci acolo gasim raspunsul a orice intrebare si sunt muulte, foarte multe de invatat, dar cel ce merge cu Dumnezeu, primeste raspunsul la orice intrebare,dar asta si in functie de capacitatea lui de intelegere.
Reply With Quote