Subiect: Altă Evanghelie
View Single Post
  #9  
Vechi 10.10.2010, 00:31:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfântul Apostol Pavel, în Epistola către Galateni, spune:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,

7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"


Despre care altă Evanghelie este vorba aici?
Daca citim mai departe Sf Ap Pavel explica ce il necajea atat de tare:

Galateni 3
"1. O, galateni fără de minte, cine v-a ademenit pe voi, să nu vă încredeți adevărului, – pe voi, în ochii cărora a fost zugrăvit Iisus Hristos răstignit?
2. Numai aceasta voiesc să aflu de la voi: Din faptele Legii primit-ați voi Duhul, sau din ascultarea credinței?
3. Atât de fără de minte sunteți? După ce ați început în Duh, sfârșiți acum în trup?
4. Ați pătimit atâtea în zadar? – dacă a fost în zadar, cu adevărat.
5. Deci Cel care vă dă vouă Duhul și săvârșește minuni la voi, le face, oare, din faptele Legii, sau din ascultarea credinței?
6. Precum și Avraam a crezut în Dumnezeu și i s-a socotit lui ca dreptate.
7. Să știți, deci, că cei ce sunt din credință, aceștia sunt fii ai lui Avraam.
8. Iar Scriptura, văzând dinainte că Dumnezeu îndreptează neamurile din credință, dinainte a binevestit lui Avraam: „Că se vor binecuvânta în tine toate neamurile”.
9. Deci cei ce sunt din credință se binecuvintează împreună cu credinciosul Avraam.
10. Căci toți câți sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: „Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă”.
11. Iar acum că, prin Lege, nu se îndreptează nimeni înaintea lui Dumnezeu este lucru lămurit, deoarece „dreptul din credință va fi viu”."

Dupa ce primisera mantuirea prin credinta, galatenii primisera propovaduirea unor iudei care spuneau ca e buna credinta, dar trebuie tinuta si Legea. Ei propovaduiau mantuirea prin fapte, ceea ce ducea la o autoindreptatire inaintea lui Dumnezeu, lucru care l-a suparat pe apostol. El le aminteste galatenilor ca se pot lauda cu faptele doar daca implinesc toate poruncile si sunt fara pacat, ceea ce este imposibil pentru omul muritor. Daca au facut un pacat cat de mic nu mai au cu ce se lauda, caci cel ce calca Legea chiar si putin este sub blestem. Insa mantuirea ne este data prin credinta in Hristos, care a implinit Legea in locul nostru, singurul care a putut sa o faca. Si chiar daca de acum vom face fapte bune, ne vom aminti intotdeauna ca nu putem fi buni si desavarsiti, ci numai harul Lui ne mantuie, caci a platit pentru pacatele celor ce cred in Numele Lui.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote