View Single Post
  #2  
Vechi 12.11.2012, 01:19:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu stiu daca sunt pasibil la a raspunde acestui topic, insa incerc sa o fac. Am doar 22 de ani:

1. Vreau o fata draguta, credincioasa daca se poate, fidela (he he, cam greu, toate insala), sa intemeiez o familie crestina, sa avem 1-2 copii, sa ne descurcam... De schimbat nu stiu ce se poate schimba, iar daca exista vreo modificare, sper sa fie in bine. De ramas la fel, aceeasi poveste. Depinde de fiecare dintre cele doua parti.

2. Temeri sunt asupra partenerului/partenerei, asupra nenorocirilor ce pot sa vina (boli, accidente etc.), problemelor financiare, dar si asupra persoanelor noastre, sa nu ne schimbam noi insine. Nu in ultimul rand, in ceea ce ma priveste pe mine, sper sa rezit "presiunii" de a fi capul unei noi familii.

3. Datorita greutatii gasirii unui partener, problemelor financiare, sociale, lipsa sigurantei unui venit constant etc.

4. Avantajele sunt ca din parinti tineri ies copii viteji si puternici (cum spune Scriptura), scapi de o viata desfranata si plina de ispite la tot pasul etc. Dezavantaje ar fi pierderea tineretii cum se spune, presiune in plus, schimbarea modului de viata, probabilitatea unui esec datorita grabei etc.

5. Credinta, incredere reciproca si fidelitatea, respectul, nasterea de prunci etc. E lesne de inteles de ce, nu vad rostul a ma complica sa dezvolt.


Ca o mentiune, consider gresit sa privesti lucrurile numai dintr-o perspectiva crestina, asa cum ai mentionat la sfarsit. E un criteriu foarte important, intr-adevar, insa trebuiesc imbinate toate!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote