Subiect: Reguli
View Single Post
  #61  
Vechi 18.05.2015, 21:47:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vad ca nu prea sunt clare, dar nici nu se discuta regulile din biserica si am hotarat sa readuc la viatra acest fir, cu o nelamurire a mea.

Ce trebuie sa faci cand ajungi la biserica, pana sa inceapa slujba?
Exista astfel de reguli? In afara de aprins lumanari.

Undeva am citit de inchinat la icoane si sarutatul lor.
Pentru mine este foarte importanta rugaciunea personala.

Ma inchin la icoane, dar nu am obiceiul (nu stiu de ce al sarutatului).
Dar ma duc intr-un colt si ma rog.
In tara imi place ca la biserica este (cand nu este slujba) liniste si respect si te poti ruga.

Ei aici lumea este mai agitata, mai galagioasa, mai multa.
Se pregatesc intr-un colt mesele pentru pomenire, in altul se pregateste strana, altii discuta intre ei, ca atunci se intalnesc.

Si in alt colt parintele spovedeste. Si este acel gol.
Uneori insa parintele cere stranei sa cante Doxologia.

Chiar ieri a fost asa. Si n-am mai apucat sa ma rog. In timpul cantarii nu ma pot concentra.

Acum sa va intreb:
La voi in biserica oare cum se face? Se roaga lumea, e liniste?
Si ce este cu aceasta cantare - Doxologia, care este foarte foarte lunga?
Cand se canta ea de fapt si care este rostul ei?
La noi se canta si de in Postul Pastilor la cate o slujba, la Pasti, dar si asa, pe post de mentinut linistea in biserica.
(Bine se cant de fapt atunci cand sunt cei care o stiu, caci este grea si lunga si sunt putini care o stiu canta.)

O sa mai revin cu alte intrebari legate de reguli in biserica.
Când vii la biserică - de preferat înainte să înceapă slujba - te închini mai întai la sfintele icoane (începând cu cele de pe tetrapod). Eu când zic închinare mă gândesc automat si la sărutarea lor, pentru că aceasta înseamnă venerarea sfintilor din icoane, sau a sfintelor moaste. După ce te închini mergi să aprinzi lumânările, pentru cei vii si pentru cei morti. Si pregătesti pomelnicul si prescura pentru Sfântul Altar. Dacă încă mai este timp până să înceapă slujba atunci poti citi si rugăciuni personale. Dar odată începută slujba, nu te mai rogi de capul tău. Ci urmăresti slujba, cântările, răspunsurile, etc. La biserică mergem pentru a fi toti în comuniune, unii cu altii si cu Dumnezeu. Chiar nu-i înteleg pe cei care vin si citesc din cărticelele lor (nu ca să urmărească slujba!) ci ca să-si zica rugăciunile personale, în timp ce preotul slujeste Sfânta Liturghie.
Reply With Quote