Subiect: Reguli
View Single Post
  #62  
Vechi 19.05.2015, 00:02:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Când vii la biserică - de preferat înainte să înceapă slujba - te închini mai întai la sfintele icoane (începând cu cele de pe tetrapod). Eu când zic închinare mă gândesc automat si la sărutarea lor, pentru că aceasta înseamnă venerarea sfintilor din icoane, sau a sfintelor moaste. După ce te închini mergi să aprinzi lumânările, pentru cei vii si pentru cei morti. Si pregătesti pomelnicul si prescura pentru Sfântul Altar. Dacă încă mai este timp până să înceapă slujba atunci poti citi si rugăciuni personale. Dar odată începută slujba, nu te mai rogi de capul tău. Ci urmăresti slujba, cântările, răspunsurile, etc. La biserică mergem pentru a fi toti în comuniune, unii cu altii si cu Dumnezeu. Chiar nu-i înteleg pe cei care vin si citesc din cărticelele lor (nu ca să urmărească slujba!) ci ca să-si zica rugăciunile personale, în timp ce preotul slujeste Sfânta Liturghie.
De accord cu tine!
Cum sa citesti rugaciuni in paralel cu desfasurarea Sfantei Liturghii?
Ma imboldea si pe mine gandul asta prostesc o data pe la inceputuri cand ma "enervam"ca slujba se tine mai mult in lb greaca si nu o puteam urmari;dar Slava Domnului ca mi-a dat dragoste pt lb greaca acum si urmaresc dupa carti cu placere , mai arunc si un ochi pe pagina dreapta unde se gaseste traducerea in lb engleza si merge treaba bine;inainte ma duceam la slujba cu tristete gandindu-ma cat de plictisitor o sa fie pt vreo 2-3 ore cat timp nu inteleg nimic.
Dar nu ne lasa Dumnezeu,nu ma gandeam ca am sa indragesc atata lb greaca,grecii si cultura lor :)
Pana la urma suntem frati de credinta;cu ocazia asta am inceput sa-i iubesc si pe rusi(care din pacate,imi erau cam antipatici).

Iar despre rugaciunile personale...ce ar fi atata de spus?Sfanta Liturghie oare nu este indeajuns?Nu este o rugaciune comuna care se desfasoara pe parcursul a 2-3 ore?
Daca mai sunt rugaciuni persoanle de rezolvat asta se face la sfarsit cand te poti aseza in fata unei icoane si ruga in liniste in timp ce lumea pleaca.

Unii parinti zic ca este mare pacat sa nu saruti icoanele;asta inseamna judecata omeneasca inspirata de scarba,dezgustul ca alti oameni au sarutat icoanele inaintea ta iar tu te poti molipsi cu bolile lor.
Oh daca femeile crestine nu s-ar mai ruja cand vin la biserica ce bine ar fi!!! Dai sa saruti icoanele si sunt murdare de grasime rosie,atunci sa vezi scarba cand cauti un locsor nepangarit de vopsele.
Poate ca unii d'aia nu pot sa le sarute,pt ca sunt murdare de nerespectul altora.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote