Subiect: Reguli
View Single Post
  #70  
Vechi 27.05.2015, 13:41:58
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa fac o corectura aici:

Nu stiu la ce anume va referiti voi apropos de igiena si sarutatul icoanelor.

1. Nu este nimic obligatoriu in biserica. Nimeni nu te poate forta sa faci ceva si nici sa-ti interzica lucruri normale.
Fiecare este liber sa faca asa cum simte, in anumite limite.
Eu am atras de exemplu atentia la cate cineva, ca pana la Inaltare nu se ingenuncheaza in biserica si s-au suparat. In general ma abtin, fiindca nici mie nu-mi plac anumite lucruri.
Oamenii simt ca trebuie sa ingenunchieze, sau sa faca matanii in perioada asta, altii dimpotriva nu pot sau nu fac nici atunci cand se face.

2. Eu nu am probleme cu icoanele si nici cu lingurita de la impartasit. Consider ca se poate face ceva mai bine, fara a leza credinta, dar in fine.
Eu spuneam in postarea de mai sus ca icoanele de la altarul nostru sunt pictura si fara geam. Ele nu se pot sterge, intretine, curata.
In tara este altfel. Sunt icoanele mari de la altar (nu stiu cum se numesc obiectele din biserica). Eu vorbesc deci despre acel mare perete care desparte altarul de restul bisericii si pe care sunt icoane mari.
In tara exista in fata lor si icoane mici. Alea se pot saruta. Cele mari nu prea.
Aici la noi, nu sunt decat cele mari si mai sunt 2-3 pe suporti, in fata altarului.
Alea au sticla pe ele si se curata.
Noi dupa slujba le stergem cu carpa umeda.


Confrom DEX "doxologia" este: Cântare liturgică de preamărire a lui Dumnezeu sau a lui Isus Hristos.
Doxologia sau slavoslovia este ultima parte a slujbei de utrenie (slujba care precede, ]n bisericile de mir, slujba Sfintei Liturghii). Este o cantare superba, foarte cunoscuta

https://www.youtube.com/watch?v=SmUKRDjg4NU

Crestinii mai ravnitori o includ (spusa, nu cantata, evident) in rugaciunile zilnice.
Reply With Quote