View Single Post
  #29  
Vechi 20.05.2016, 09:19:36
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
E foarte bine daca exista scuze particulare.
Dar eu nu-mi cer scuze pentru neamul in care m-am nascut, sau pentru drumul spiritual urmat.
Asta a fost voia lui Dumnezeu pentru mine.

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
De ce credeti ca fanaticii o sa ajunga in Iad si cei nedumeriti, cu fundul in mai multe luntre vor fi doctori.
Asta nu stiu eu, unde vor ajunge fanaticii si unde nedumeritii.
Stiu doar ca la Judecata se pun in balanta si bune si rele, peste care se revarsa iubirea lui Dumnezeu pentru omul respectiv si depinde cum se inclina balanta. Parintele meu ne spune uneori pilda cu omul pacatos care in toata viata lui n-a facut decat o singura fapta buna, aceea cu firul de ceapa care l-a dus la Rai. Se poate urca la Rai pe un fir de ceapa si se poate cobora la iad pe o scara de aur. Depinde de atitudine, de constientizare, de cainta.

Stiu doar ca orice patima e un pacat, indiferent de cauza pentru care suntem patimasi.
Noi avem de cultivat iubirea, acceptarea si compasiunea. Asa ma invata parintele meu si asa este si dansul, ca altfel n-ar putea fi un model pentru foarte multi omuleti ca mine.

Pentru mine a fost dureros sa vad un copil de vreo 12 ani, strambandu-se cu dispret in directia unei biserici din alt cult crestin, pe motiv ca nu e ortodoxa. Mi s-a parut trist ca la o varsta atat de frageda, poarta deja bagajul urii, insa am zis in gand un "Doamne-ajuta-i", ca mai mult mi-e cu neputinta sa fac.
Reply With Quote