Subiect: Despre avort...
View Single Post
  #22  
Vechi 27.05.2009, 18:42:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camivero19 Vezi mesajul
Valei valei ce-mi vad ochii!!!!! Vreau si eu sa vad un om care a dat viata unui copil singurel, adica fara Dumnezeu. Planning-ul asta de copii Il cam exclude pe Dumnezeu din ecuatie. Nu stiu daca poate cineva sa isi propuna sa faca maine un copil si sa il si faca daca nu e asta si voia Domnului. Iar orice copil, orice licarire de viata este voia Lui, fie ca e schiop, ciung, handicapat, sau cum o mai fi fiind. Intelepciune... pai daca a ma impotrivi firescului pe care l-a pus Dumnezeu in noi, si daca a ma apuca sa iau pastile sau sa folosesc prezervative pentru a Il invata eu pe Dumnezeu ca nu se fac copii cand are EL chef, ci doar atunci cand cred eu ca pot sa ii duc...apai Doamne, fa-ma proasta gramada, da sa nu ies cu nimic din voia Ta!
Dar daca cineva este bolnav, putem sa spunem ca este voia Lui sa fie bolnav si ca bnimic nu se intampla fara voia lui si atunci sa nu ne ducem la doctor, nu? Dupa logica asta. Nu-i vorba, ca s-au gasit pe forum si unii care sa afirme asta.

Asta de fapt este un thread despre avort. Avortul este considerat omor si este clar pt un crestin, zic eu, ca nu va avorta un copil deja conceput (despre eventualele exceptii dramatice am vorbit mai sus).
Dar planningul care foloseste anticonceptionale neabortive este altceva, totusi. Sunt destule situatii in care noi putem folosi inteligenta si metodele care au iesit din acea inteligenta pentru a nu concepe copii handiicapati sau multi mai multi decat putem creste. Evident, atunci cand credinta este foarte mare, putem sa-i lasam lui Dumnezeu absolut toate deciziile, dar sa fim sinceri cu noi insine si sa facem asta numai daca avem intr-adevar asa o credinta.