View Single Post
  #26  
Vechi 08.08.2009, 08:43:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In taina deoarece Hristos lucreaza in taina spovedaniei si vorbeste prin gura preotului.Este vorba de ,,substanta"vorbita,de interpretarea,de evaluarea faptelor,de alegerea epitimiilor de transmiterea folosului duhovnicesc al tainei penitentului. A!... cum vorbeste,ce debit verbal are,ce nivel de dictie si elocinta foloseste preotul,cita rabdare si bunavointa afiseaza,asta da, tine de el .Dar atit.
Tu cum intelegi ca in timp ce preotul sta de vorba cu enoriasul el colaboreaza si cu Hristos. Cum vezi colaborarea asta in acelasi timp?
Toate aceste interpretari ale sf.taine se invata prin cursul de liturgica speciala si are la baza invataturile sf. parinti talmacitori ai sf. taine(de exemplu capadocieni),dar despre taina spovedaniei gasesti amanunte de interpretare si in indreptarele de spovedanie.
Imi pare rau dar nu cred ca preotul poate fi redus la o stare de pasivitate in ataian Spovedanie, atunci ar insemna ca pentru aceeasi problema preotii ar trebui sa dea acelesi sfaturi, nimic contradictoriu- caci doar nu se contrazice Hristos-.
Repet, nu ma refer la validitatea taine- la transmiterea harului- la oferirea iertarii, ci la sfaturile pe care le da penitentului- acestea tin si de pregatirea lui teologica si duhovniceasca.
Recomandarile nu sunt autoritare- cursul de liturgica- Iti recomand Taina Pocaintei de parintele Staniloae in revista Ortodoxia. Ca si in cazul inspiratiei unde se voarbeste despre sinergie- acelasi lucru se intampla si in cazul Spovedaniei cand preotul ofera anumite sfaturi.
Ideea ca preotul este un simplu instrument- mi se pare protestanta ca si in cazul inspiratiei- ca si cum li se dicteaza ceea ce trebuie sa spuna.
Reply With Quote