View Single Post
  #9  
Vechi 07.07.2010, 20:16:36
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Imi pare rau ca va contrazic, dar eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta explicatie !
Cum ramane cu ... cei care nu au mana dreapta sau o au invalida ? Ei nu-l mai "cinstesc" pe Iisus Hristos din cauza ca nu fac crucea cu mana dreapta ? Daca ati observat de exemplu la Sarbatorirea "Invierii" Preotul are in amandoua maini lumanarile (cate trei - Sfanta Treime, in fiecare mana) si binecuvinteaza enoriasii, subliniind acest fapt - ca nu mana este baza, ci credinta). Concluzie : Indiferent ca faci crucea cu mana dreapta sau stanga ... CREDINTA este una singura. La fel se intampla si cu cei care nu au ... maini (invalizi de ambele maini) si isi fac cruce ... cu "limba in cerul gurii". Cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe credinta stramosilor si mai putin pe cea ... importata de la altii ! Sper ca nu ati luat sub forma de jignire cele ce am postat, eu fiind unul care nu se poate folosi de ... mana dreapta (deloc) si de piciorul drept (aproape deloc). O zi buna in continuare !
Imi pare rau sa aud ca nu aveti o stare de sanatate foarte buna. Daca cititi mai bine o sa vedeti ca se precizeaza foarte clar ca mana dreapta este deosebita de cea stanga numai prin conventie. Daca avem vreo infirmitate nu vad de ce sa nu ne inchinam asa cum putem. Este ca si cum nu as inalta o rugaciune in gand in mijlocul strazii pe motiv ca nu ma aflu in biserica inaintea unei icoane.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote