View Single Post
  #2  
Vechi 09.06.2012, 21:32:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Blue Sky,

Domnul sa o miluiasca pe bunica ta si pe voi sa va intareasca!

Pentru ca si eu am bunica (numai ca acum e in ceruri), te inteleg foarte bine. Sa le luam pe rand:
1. Treaba cu impartasania pe fundul linguritei e superstitie. Daca nu ma crezi, iti caut si iti trimit linkul, se cheama ghicit cu lucruri sfinte. Cel mai probabil preotul a vazut foarte multi muribunzi si stie... Oricum, numai Domnul stie daca si cand va muri, tu sa te rogi si sa ai nadejde.

2. Despre validitatea Tainei nu ma pot pronunta, cred ca sunt paraeri diferite. Orisicum, daca bunica ta e femeie credincioasa, care se spovedea si se impartasea regulat, nu ai a te teme. Pe pomelnice nu se scrie nimic in afara de numele persoanelor, nu se scriu chestii gen "nespovedit, nepregatit, fara lumanare." Nu imi explic deloc treaba cu impartasitul de doua ori. Poate nu ai vazut tu bine, poate nu a acceptat din prima...

3. Continua rugaciunea, asa cum poti tu. Poate ca e bine sa citesti psaltirea. Eu nu am fost de fata cand a murit bunica mea, si, oricum, ea nu s-a chinuit. Eram la serviciu si exact in clipa aceea mi s-a facut brusc foarte rau, parca nu mai aveam aer, apoi mi-a trecut, la fel de brusc. Dupa aceea, am primit telefon ca a murit. Noi am citit Psaltirea la priveghi. Roaga un preot sa iti dea binecuvantare sa citesti chiar si acum, cand e in agonie, ca mult ii va folosi. Nu i-a facut nimeni si Sfantul Maslu?

4. Bunicul meu a participat ,la inmormantarea bunicii, desi era cardiac si a suportat bine, dar daca stii ca are probleme, e mai bine sa il lasati acasa, dar sa nu fie singur. Am participat la o inmormantare in care mamei moartei i s-au administrat calmante, nu s-a putut desfasura slujba in conditii optime... Vezi ca e si cald acum si cardiacilor nu le prieste.

5. Pomelnicul se da la o manastire in care se face zilnic Sfanta Liturghie, incepand din ziua mortii, nu a inmormantarii.

6. Despre celelalte, liturghii, detalii, superstitii, vezi topicul Inmormantarea... dar mai bine roaga-te acum. Cea mai importanta e rugaciunea.

7. In maini crucea si pe piept icoana. Psaltirea se citeste la capatai.

8 O sa o pomenesc si eu pe bunica ta Constanta maine la Sfanta Liturghie. Sa o ajute Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote