View Single Post
  #3  
Vechi 10.06.2012, 01:58:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
- Care sunt detaliile slujbei inmormantarii? Mi-e frica de posibilitatea de a uita ceva important, ca de exemplu icoana care i se pune pe piept sau altceva.

- La priveghi, la capela unde o vor duce, va trebui sa stea cineva in permanenta acolo? Daca da, se se citeasca rugaciuni la capataiul ei? Mi-a zis cineva ca s-ar incuia capela in timpul noptii, deci n-am mai avea acces niciunul din familie...

- Ce lucruri sunt interzise si ce nu? Auzisem o gramada de superstitii, obiceiuri locale, etc etc si nu stiu daca vreunul din ele este valid
Dumnezeu sa va dea putere in aceasta situatie grea, incarcata de multa durere. Tot ce mai puteti sa faceti acum pentru bunica dumneavoastra este rugaciunea. Aceasta o va ajuta nespus de mult, caci grea este despartirea sufletului de trup. Mai multe lucruri in legatura cu slujba inmormantarii si randuiala pomenirilor le veti gasi aici
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15085

Este important sa acordati atentie lucrurilor esentiale si sa nu luati in seama superstitiile, iar pentru aceasta este bine sa cunoasteti un punct oficial de vedere.
Reply With Quote