View Single Post
  #7  
Vechi 20.06.2012, 23:16:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte pe bunica ta Constanta si sa o odihneasca cu dreptii!

Trebuie sa dai un sarindar zile (pomenire la Sfanta Liturghie timp de 40 de zile) la o manastire sau mai multe, unde se face zilnic Sfanta Liturghie. Daca esti din Bucuresti, poti merge la Radu-Voda, Cernica, Antim, Patriarhie, Sfantul Spiridon Nou, probabil si Plumbuita. Da, are legatura cu judecata particulara. Cand se scurg cele 40 de zile, e bine sa dai pomelnic pe tot anul si tot asa, in fiecare an...

Despre tamaiere, eu nu stiu mai nimic, sigur e o superstitie treaba cu tacerea... eu nu am mers la mormantul bunicii decat tarziu, dupa vreo trei luni...

Pomenire la mormant se face la 40 de zile, da. Poti face si parastas de 3 saptamani, dar nu e obligatoriu, poti merge cu o colivita si in fiecare sambata la biserica, unde se slujeste Sfanta Liturghie... esentialul este sa fie multa rugaciune.

Cand faci milostenie pentru ea, e bine sa o faci cu oamenii saraci si nevoiasi.


Dumnezeu s-o ierte si sa va ajute in continuare! Slava Lui pentru tot sprijinul pe care l-ai avut. Intr-adevar, in clipe ca acestea, simti cum lucreaza Domnul in viata omului si toate le primesti din mana Lui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote