View Single Post
  #4  
Vechi 18.06.2015, 17:58:23
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Dragii mei, sunt f tulburata si deznadajduita de mult timp, si ptr ca aici am gasit mereu de-a lungul timpului sfaturi bune, incerc inca o data sa apelez la voi, in speranta ca ma puteti ajuta cu sfaturi.
Problema mea este aceea ca mama mea este bolnava psihic (schizofrenica) si de ani de zile ne luptam cu boala ei care din pacate nu are vindecare.
Ca orice alt bolnav psihic de genul asta refuza tratamentele si nu este in stare nici sa se descurce singura si nici nu accepta ajutorul familiei.
Familie
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac si nicaieri nu gasesc niciun raspuns.
Va inteleg perfect necazul si eu am astfel de probleme cu mama.
Ea a facut un accident vascular cerebral acum cativa ani. A fost spitalizata si nu se intelegea nimeni cu ea, vorbea pe limba ei. Nu a paralizat, cu vorbitul desi isi revenise, cand vorbea normal, cand o lua pe aratura de ziceai ca esti la spitalul de nebuni. Se ridica de pe patul de salon si pleca, apoi se dezechilibra, cadea si se lovea rau de tot. Au externat-o desi era evident ca mai necesita internare, dar asa sunt regulile, pacientul trebuie sa stea un anumit numar de zile in spital, nu conteaza ca el nu e de externat. Mi-au dat-o pachet acasa. De cosmar. Am platit o asistenta sa vina sa continue perfuziile si am platit o femeie sa stea cu ea cat eram la serviciu. Periodic am mai platit si un medic neurolog de la cabiet privat sa vina sa o vada. E de groaza sa gasesti o femeie sa vina sa stea cu un bolnav, ca nu vrea nimeni...
Apoi dupa jumatate de an a inceput sa se tina singura pe picioare prin casa, sa isi mai revina si la cap si la minte si nu a mai vrut femeia prin preajma. Acum e bine in linii mari.
Cu problema legata de camin m-am confruntat si eu la acea perioada si ma confrunt si astazi pentru ca doctorii mi-au spus ca merge spre dementa, spre alzheimer, incet, dar spre asa merge pentru ca uneori, rar, parca nu realizeaza ce ii spun, parca trece dincolo de ea ce vorbesc.
Bine-nteles ca tratamentul medicamentos de la psihiatrie nu vrea sa-l ia cand o mai ia razna, iar de tratament cat exista pe piata pentru memorie pentru incetinirea aparitiei bolii (dementa) nici nu vrea sa auda....
Asa ca problema legata de un camin e si in gandurile mele legate de viitor si nu gasesc nici eu o solutie daca Doamne fereste voi ajunge in asa situatie, dar stiu ca trebuie sa ma gandesc la solutii din timp. Of, in ce tara mizerabila traim...
Nici eu nu stiu ce sa fac.
Si eu tot timpul am gasit aici sfaturi bune si intotdeauna m-au ajutat, in unele probleme implicata fiind direct sau nu, sau ca invatatura.
Reply With Quote