View Single Post
  #1961  
Vechi 09.04.2019, 19:25:06
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
din pacate ortodocsii de jos cum le ziceti sunt si oameni cu facultate,dar nu vor sa se puna in tema cu problemele de credinta si tulburarile care au aparut.Ca daca le dai informatii cu pliante nu vor sa le ia si sa citeasca....deeeeeeee...ce sa mai zicem ,cum sa mai gindim? despre asemenea ortodocsi ,daca le spuin ceva parca as orbi la pereti sau cghiar daca inteleg tot asa indiferent se comporta ca si cum la creta nu s-ar fi intimplat nimica.Doamen lumineaza-i pe ortodocsii nostrii care sufera de indiferentism religios.
Ar fi culmea să mărturisească și să respecte plebea creștinătății de pretutindeni că ”frații Domnului și ai omului sunt numai cei ce fac voia Tatălui Meu” în timp ce mai marii creștinilor, arhierei, patriarhi, papi, episcopi să mărturisescă cum că frații Domnului și ai omului sunt toți ereticii și fariseii lumii.

Asta spuneam... oamenii au voie să se iubească între ei doar pentru că sunt oameni sau pentru că sunt creștini din orice confesiune ar fi pe când cei cărora li s-a dat discernământ și putere de păstorire li se va cere dreaptă răspundere pentru o cârmuire ce duce la un lumesc amestec.

Ce poate să iasă bun dintr-o amestecătură și ce poate fi crezut ca Adevăr dacă acolo, în amestecătură sunt ”valabile” unele interpretări corecte dar și cele contrare, e valabil și postul dar și lipsa lui, sunt valabile și cele 7 sfinte taine dar și lipsa lor, e valabilă și Calea Crucii dar și lipsa ei, e valabil calendarul cel vechi căci au rămas nestrămutate obiceiurile străvechi și sărbătorile sfinților sunt la locul lor așa ca la ruși dar sunt valabile și toate celelalte calendare cu posturi scurtate, cu sărbători date în avans sau scoase de acolo.

Deci la oameni simpli și la creștinii din lume e normal să mânci din amestecătura asta fără să fii prea vinovat mărturisind iubirea dintre oameni și dintre frații creștini, dar când e vorba de ceva organizat și e ”sfințită” această amestecătură atunci deja e sminteală dar nu e smintit poporul, care nu greșește prea mult întinznd hora mare ca românul.

Nu vroiam să acuz pe nimeni, dar numai asta văd că-mi iese, așa că îmi cer iertare celor care se simt cu musca pe căciulă din pricina prostiei mele că în loc să tac am scris un răspuns.

Dacă în popor sunt 3-4 drept mărturisitori care fac defapt munca mai marilor atunci cinste lor pentru curajul și puterea de a mărturisi.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 09.04.2019 at 19:52:22.
Reply With Quote