Subiect: TUNSUL LA ZERO
View Single Post
  #17  
Vechi 28.06.2008, 21:31:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Mirean

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!
Exagerezi , numai ca sa dai impresia ca ai tu dreptate insa ramanind in realitate, nu obliga nimeni pe sofer sa se tunda la zero ci doar scurt.

Mistocareala ta de doi lei cu curtea unitatii este neavenita si te cam caracterizeaza( nu sunt eu singurul care-ti spune). Mai bine ai aprecia ce inseamna ca soldatii sa aibe o capela pentru rugaciune( reducerea violentei intre ei, intarirea credintei prin imitatie, duhovnic in unitate pentru spovedit si impartasit etc)

Faptul ca nu intelegi ce reprezinta barba si parul pentru estici denota cu cine defilezi tu de fapt si pe cine simpatizezi.
Transformarea din ortodox in ecumenist dupa care in catolic sau alta dracovenie se face treptat prin schimbarea obiceiurilor a apucaturilor si a portului si a infatisarii personale. Asa se schimba popoarele si se transforma in pagini...la fel cum si paginii se schimba in Ortodocsi
Dumnezeu sa ne lumineze!
Postire usoara
Cozia, ma refeream la faptul ca regulamentele militare impun o anumita lungime a parului (par scurt). Pana nu de mult, tunsul "la zero", pt soldati, era si o forma de penalizare. Ori baietii astia intrau (ghici?): in capela din curtea unitatii. Si bietii de ei nu aveau nici in clin nici in maneca cu "aia din vest".

"Soferul de autobuz" era un simbol...adica un reprezentant al celor care, prin natura meseriei, e indicat sa aiba parul scurt. Adica soferului autobuzului e de preferat sa nu-i intre parul in ochi cand conduce. Ca si militarului cand trage cu arma, ca si politistului cand dirijeza circulatia, ca si chirurgului cand opereaza.... Iar bietii de ei se tund ca sa previna un incident, nicidecum sa fie, cum zici tu, adeptii unei mode "vestice".

Capela din curtea unitatii, mi se pare o idee excelenta. M-am bucurat nespus ca am avut acces la acesta in perioada stagiului militar obligatoriu. Stiu,poate, mai bine ca tine cat de utila este!

Iar legatura facuta de tine, cu ecumenismul este, cel putin, nepotrivita!

Cat despre mistocareala de 2 (doi) bani... Am mai spus-o undeva: Prietene, se poateaza atat de multe aberatii pe acest forum, straine total de Ortodoxie, dar cu pretentii aproape dogmatice, incat, de cele mai multe ori, "luatul la misto" este cea mai buna solutie de abordarea a problemei!

Fara suparare, cine nu te-ar lua la misto pentru postarile tale la acest topic? Pus si simplu sunt aberante. Din punctul meu de vedere ideile tale de aici sunt expresia unui misticism bolnavicios, a unei incapacitati de intelegera a fondului Ortodoxiei (de unde rezida si derapajul tau spre forma), pe scurt: bigotism!

P.S.: Taica-miu, care nu sufera caldura, motiv pentru care, vara, are o tunsoare "nr. 3" (firu de par are maximul trei milimetri), ar trebui sa-l suspectez ca e dat cu "vesticii"? Nu cred...
Reply With Quote