View Single Post
  #52  
Vechi 26.09.2022, 11:30:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E clar că nu vom știi niciodată ce a fost acolo, nici măcar stenograma integrală nu s-a dat, problema e că la nivel de Biserică nu se învață minte, a mai fost acum 3 ani un astfel de caz, acolo femeia nu reclama abuz fizic, ci impediment, un element comun era tot așa conversații cu detalii nepermise și la ore aiurea.

https://www.youtube.com/watch?v=r1AiNUP9EVA

Deci tu la nivel de Biserică să nu faci o informare prin seminarii, facultăți, consilii și sesiuni de formare preoțești pt cei deja hirotoniți, cu privire la riscuri, zone de siguranță în abordarea pastorală, apropieri nepermise, căderi din preoția de mir și din lumea călugărească, zicea pr Calistrat că mulți au plecat și din mănăstiri.

Nu-mi vine să cred că nu era preot conectat la cablu, în orice cătun din țară ar fi, care să nu fi văzut cazul de acu 3 ani, e proaspăt, e ca și cum s-a trăit degeaba atâta timp, dacă nu se învață la nivel general nu doar de arhiepiscopia Bucureștilor.

Peste 1-2-3 ani, iar va apărea un caz nefericit, motiv de terfelire a BOR și de mutare a atenției publice, probabil tot din București sau dintr-un oraș relativ mare care mai are populație tânără, asta e definiția ineficienței și a slabului management.
N-as vrea sa judec nici macar preotul acesta tupeist, pentru ca doamna sau domnisoara profesoara de engleza de la fac. stinte economice s-a indragostit lulea si l-a iubit sincer si de aia nici macar plangere nu i-a facut. Mai ales ca l-a si laudat ca era inteligent, cult, etc., avand calitati mari.

Daca ea in conditiile astea il iubeste si se plange doar de distrugerea imaginei publice de mare profesoara universitara fara sa vrea altceva decat ca el sa nu mai minta public de ea ca sa se apere de afurisire, caterisire, etc... deci e vorba acolo de iubire sincera de care el a profitat dar ea nu s-a suparat si pana si nevasta l-a iertat ca precis si ea a aflat.

Iar daca s-au iubit si se iubesc si se impaca atunci ce treaba am eu sa-mi dau cu parere punand sare pe rana vrand sa chichirizez galceava?

Pacatele lui o sa-l afecteze daca nu se pocaieste iar daca s-a si pocait atunci sa vin io sa calc peste iertarea divina? Nu vreau!

O mangai doar pe ea, ca inca mai sufera si-i pun o melodie ca sa-si dea seama de cauza suferintei, vrajitoria plangerilor cu lacrimi de crocodil si plina de vaitarea lumii pentru bani pana la agresivitate nebuna satisfacuta de fraierii-dudani care se fac luntre, punte si shunt pentru istericacalele necredintei si nerabdarii sceptice care ”moare” de frica implinirii datoriilor duhovnicesti cerute de adevaratul Dumnezeu, Tatal nostru al tuturor fapturilor prin Iisus pana devine autista si nu poate sa mai traiasca decat in buncar, in ”raiul” isscaputziferilor deznadajduiti, beroii urobutilor EpaciiUpacii din matrioska-cubica pe dos, pe sfinvers!

Deci nu doresc autoritati superioare upUcifiste inchizitoriale de excomunicare a preotilor caci daca preotul e rau, fara har, sateizat, viclenizat, pedofilizat si ipocrit atunci scaderea si lipsa credinciosilor din biserici il va mustra si il va exclude in mod firesc din comuniunea cu Dumnezeu. N-am io ce sa ma amestec vaitandu-ma si io k lumea pentru Ushuntu gaurii de vierme!

Iar preotilor care spovedesc le-a dat Vasile Banescu o indrumare clarificatoare... gratis, nu pe bani.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.09.2022 at 17:47:19.
Reply With Quote