View Single Post
  #64  
Vechi 07.10.2022, 00:30:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Duhul desfranarii este cel mai puternic si greu de stapanit. Dupa spusele duhovnicului meu, "pana si calugarii din manastiri sunt ispititi de asa ceva", dar se lupta incontinuu impotriva desfranarii. Important este sa nu faci fapta.
Ispitele sunt cu atât mai mari cu cât te apropii de Dumnezeu, n-ar avea logică să fii lovit de ispite foarte mari pt lenevie duhovnicească, dezinteres, indiferentism.

Problema cu toate cazurile astea care apar e că bagă frica în oameni, de mănăstiri, în special de mănăstirile de călugări de pildă și așa sunt multe zone unde abia mai sunt monahi.

Dacă nu apar monahi tineri nu mai e nici entuziasm și nici posibilitate de înnoire continuuă și există risc de osificare pe tipare rigide sau chiar unele mănăstiri să devină cuiburi și refugii pt tot felul de lucruri care nu au nicio legătură cu principiul monahal.

Actualii ierarhi și stareți vor muri la un moment dat, deci viitorul Bisericii e al celor care sunt spre 40 de ani acum.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Este o lupta continua pana la moarte (cred ca la batranete dispar aceste ispite, dar cat timp esti tanar te confrunti cu asa ceva) cu duhul desfranarii.
Există și în Patericul Egiptean relatări cu un călugăr bătrân ispitit de păcatul acesta pt că l-a judecat prea aspru pe un tânăr râvnitor care fusese atacat, iar pt a se înțelepți au venit și peste el aceste ispite.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Totusi eu cred ca din cauza infranarii sexuale, se acumuleaza foarte mult testosteron, si daca nu esti sportiv sa faci ceva sa iti elimini din energie, duhul desfranarii te ataca mai repede.
Înfometare și chiar însetare, munci fizice chiar în frig, rugăciune, nu degeaba sunt folosite de călugări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote