View Single Post
  #70  
Vechi 16.10.2022, 19:20:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Vezi ca ordinea nu ii buna. Eu o vad asa: incepand cu PS Ambrozie epsicopul Giurgiului, pr. Nicolae Tanase, pr. Calistrat Chifan, pr. Pimen Vlad, Gheorghe Becali(el a zis direct vaccinul e lepadare nu sa ascuns),pr. Constantin Coman etc.
Becali nu e luat în serios, e perceput ca un om neserios, cel puțin așa e prezentat chiar și de ziarele sportive ca un om care duce în derizoriu anumite subiecte.

Pr Coman a fost pro vaccinare, a zis chiar el într-o conferință de anul acesta că un monah grec cu care avea o colaborare l-a certat pe tema asta și a făcut eforturi să reia colaborarea, dar comunicarea lui pe tema familiei e destul de bună plus ce a făcut traducerea Patericului, vezi a avut și el probleme deși în Grecia s-au amenințat de către ierarhi preoții dacă nu iau serul.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Si fiecare dintre noi putem marturisi, cum ar fi cazul tau de ex cand puteai copia si link-ul pus de O chilie athonita, daca tot m-ai citat pe mine. https://www.youtube.com/channel/UCXe...CgVvA_6t1SKpbt
N-am reușit să intru la primul comment pe link, abia acum am văzut, eu dacă vb multe chestii de genul nu prea sunt luat în serios, unii s-au vaccinat sub presiune că s-au făcut ședințe la locul de muncă că sunt dați afară, se făceau tot felul de liste, se punea presiune pe grupuri de wattsapp, dacă nu era Simion atunci să se filmeze pe la comisii în Parlament cu live-uri care aveau 10.000 de oameni per secundă plus protestul acela probabil că se băga o formă de vaccinare obligatorie, în Bulgaria cred că s-a băgat, în Ungaria s-a băgat.

Cât e de detestat sau de urât omul chiar din interiorul taberei suveraniste, pe cât e de demonizat, dacă nu era presiunea AUR în Parlament se băga vaccinare obligatorie și chiar și cei care au rezistat ar fi trebuit să conteste prin judecăți decizia de concediere și poate le venea peste ani de zile o soluție.

Deci indirect tot eu te-am ajutat și cu asta pt că în 6 Decembrie 2020, Duminica de Sfântul Nicolae, am avut curaj să ies din casă și să dau cu ștampila pe ei, deși presa ticăloșită pe evz îi dădea PMP-ul lui Băsescu la 5% și pe ei la 4%, iar PMP a luat doar 300k de voturi.

Dacă voturile alea mergeau măcar jumătate spre AUR, alta era configurația puterii în Parlament și poate se blocau mai multe lucruri nocive votate de PSD-PNL și să nu uităm PNRR-ul făcut de Ludovic Orban-USR la U.E. prin care s-au angajat să mărească impozitul pe proprietate privată și o să avem impozite cumulate încă o dată pe cât valorează locuințele în 10-20 de ani în acest ritm, mulți sunt în riscul de a ajunge pe stradă că nu vor putea plăti impozite și facturi la utilități.

Câți n-au stat și la votul acela de frică în case, de frica contaminării, au votat cei mai puțini după revoluție, dacă nu era o mână de „nebuni” frumoși victoria lor era totală, pmp se înțelegea la tot cu ei, aia am vrut să subliniez că nu lătrăii și nu simandicoșii sau închipuiții scriu istorie, ci oamenii mobilizați care nu se lasă influențați de mălinboți și alte personaje puse să te descurajeze să nu votezi decât culoarele lor USR, pe așazisa dreaptă și PNL-PSD pe linia FSN.

Mie Referendumul pt familie sau ora de religie în școală mi se par mai importante decât discuțiile despre măști șamd, chiar dacă m-am ferit de vaccin, astea sanitare mi se par teme care vor dispărea pt că falimentează bugete și nu vor fi la infinit, dar Teologia Morală a Bisericii cu atâtea familii care se despart sau în care se suferă în tăcere sau care nu se mai formează, tineri care nu se mai căsătoresc, copii care nu se mai nasc, iarnă demografică, depopulare, moartea unei civilizații până la urmă sunt mult mai grave.

Poate greșesc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.10.2022 at 19:22:47.
Reply With Quote