View Single Post
  #20  
Vechi 15.02.2008, 15:52:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Preafericitul Pãrinte Patriarh Daniel a apreciat activitatea desfãsuratã de Miscarea Focolarelor, în special în rândul laicilor, cu scopul promovãrii unitãtii crestine. În acelasi timp, în contextul societãtii secularizate de astãzi, Întâistãtãtorul Bisericii Ortodoxe Române a subliniat necesitatea cooperãrii dintre laicatul ortodox si cel catolic pentru intensificarea lucrãrii de cultivare a valorilor crestine, ca mãrturie comunã în Europa de astãzi."

domnule este inca o dovada ca e vorba despre laicat, adica buna vietzuire in lume, in orashs shi sate a laicatului ortodocs cu invatzatura cea dreapta shi BUNA shi cu catolicii din toata Europa care au credintza asha cum o au, eretica shi apostata sa zicem, dar e treaba lui Dumnezeu sa-i judece shi sa-i intoarca shi sa-i ierte, deci nu treaba noastra.

marturia comuna in europa de astazi nu se refera la ecumenism, ci e vorba de coexistentza shi fiecare cetatzean european marturiseshte pe Hristos prin viatza shi faptele sale. Deci nu este exclusivism deasupritor ortodocs, ci este filoxenie shi aprecieri ortodocse, asha cum primeshti pe orice om, frate de al nostru.

Deci chiar daca scrii cu litere uriashe, dar interpretezi greshit shi stramb nu faci altceva decat sa te faci de ras, stimate shi draga domnule Laurentziu, care te stimez mult pentru stradaniile dumitale de pe forum, pentru ca m-am lamurit shi eu din citatele tale, una alta la ce shchiopatam in inima sufletului Adevarului din mine.

Dar PF Daniel a zis foarte corect shi asha shi trebuie sa se ocupe frumos shi curat shi sa primeasca toate organizatziile in cadrul filoxenie ortodocse TRADITZIONALE, shi a Bunatatzii primitoare a bunului popor roman de pretutindeni....

Deci nu te agita degeaba, ca Shtiu ierarhii canoanele shi speram ca se straduie sa le respecte mai bine ca shi inaintashii, ca noi abea ca le-am citit, eu niciatat, dar apoi sa ne pazim sa nu cadem sub ele, adica in neiubire shi urmare de Hristos.
Reply With Quote