Subiect: Despre post
View Single Post
  #4  
Vechi 08.03.2007, 20:59:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si ca sa te ajut un pic, ca esti la inceput pe forum, ti-am selectat eu raspunsul Elenei/ alias Va_iubesc la intrebarea asemanatoare pusa de soothe:

Citand soothe
Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!


Alimentele pe care le enumerezi NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".

Deci ne vedem la o portie de fructe de mare dupa post. Si mie imi plac. Ai venit cu ispita pe forum...

Elena
Reply With Quote