View Single Post
  #4  
Vechi 15.05.2012, 18:48:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Doamne ajuta!


As vrea sa va intreb cateva lucruri referitoare la casatoria dintre o femeie ortodoxa si un barbat musulman. Credeti ca este posibil ca barbatul sa se converteasca la ortodoxie si sa se casatoreasca in Biserica Ortodoxa Romana in conditiile in care amandoi locuiesc intr-o tara de religie catolica? (dar sunt Biserici Ortoxode Romane in tara respectiva) (am zis de religia catolica pentru a se sti ca barbatul nu este pe teritoriul lui musulman, desi s-a nascut si a crescut in tara musulmana). Sau credeti ca un musulman ramane un musulman pana la moarte indiferent ce s-ar intampla in viata lui? La musulmani se oficiaza vreo ceremonie religioasa? Daca da, in cazul in care sa zicem ca femeia ar trece la musulmani si s-ar casatori religios la musulmani, Biserica Ortodoxa Romana ar considera ca ea traieste in desfranare cu sotul ei? Stiu ca renuntarea la religia ortodoxa este considerat un foarte mare pacat, nu e nevoie sa-mi spuneti asta. Adica ma gandesc dintre urmatoarele doua situatii care o fi mai putin pacatoasa:
1. treci la musulmani si te casatoresti la ei (religios, daca o fi asa ceva la ei)
2. ramai ortodoxa, dar nu te casatoresti deloc religios (caz in care sigur faci desfranare din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Romane)

Va rog mult sa-mi raspundeti strict la intrebari si sa nu faceti speculatii/presupuneri neadevarate si nici sa nu puneti intrebari ce sa nu aiba legatura cu subiectul acesta sau cu ce am scris eu. Va rog sa nu aruncati acuzatii asupra mea, nu este cazul meu, deci grija la exprimare. Multumesc.

Niciuna din cele doua situatii nu este mantuitoare. In alegerile noastre trebuie sa avem grija sa nu ne pierdem sufletul. Solutia ar fi sa ii descoperi frumusetea ortodoxiei si sa va cununati in Biserica Ortodoxa; in alte conditii "fericirea" ta va fi pe termen scurt intrucat pacatul nu ramane nepedepsit. O alta solutie ar fi sa gasesti pe cineva care impartaseste aceeasi credinta cu tine dar gandesc ca iti este greu sa faci asta acum; asadar roaga-te cu nadejede si staruinta pentru a vedea ce alegere sa faci. Cand nu vrei sa Il parasesti pe Dumnezeu, nici Dumnezeu nu te paraseste!
Reply With Quote