View Single Post
Vechi 22.06.2016, 16:16:14
Romowe
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Catehizati sunt toti, intr-un fel sau altul, problema e ca nu toti oamenii iau lucrurile la fel in anumite aspecte particulare.

Sa nu mai discutam ca sunt unii care dimpotriva, trebuie sa lupte impotriva a ceea ce au fost catehizati ca sa iasa la lumina, deci catehizarea in sine nu e mereu un avantaj.

Pana la urma ceea ce face diferenta nu e gestul exterior ci impusul interior, sunt oameni care fac lucrurile corecte din motive gresite si invers, cred ca pana la urma conteaza aplecarea spre bine iar aici Dumnezxeu este judecatorul suprem.

Insa noi nu putem sa nu subliniem, uneori, unele incoeerente in judecata celor care tin sa ne spuna ca au luat cea mai buna si logica si "ortodoxa" decizie atunci cand vorbesc impotriva unor lucrui sau pentru ele.
Alin, ideea e simpla: ierarhiile creaturilor sentiente (sapiente?) sint failibile. Vezi, de o parte, Adam si Eva, apoi Cain, si privind spre cauza: Lucifer si apoi Azazel.
Mutatis mutandis, Biserica este infailibila, ierarhia ei, nu.
Scuze pentru tonul mai aprins din mesajul anterior, dar traim vremuri in care se vede tot mai clar ca "cirmuitorii de noroade" au "n" pirghii sa controleze societatea, una majora fiin obedienta. Si nu ar fi deloc rau, dar nu s-ar vedea, iarasi, ca cei ce conduc lumea sint de fapt dusmanii popoarelor, pe termen mediu si lung. A cultiva obedienta ca exercitiu este un fel de defetism. Din nou, nu e vorba de a cultiva ideea de revolta fizica, armata si alte mizerii sanguinare de genul, si alte prostii care de fapt tot sistemului folosesc. Nu!! Domnul a spus lucruri foarte clare privind "scosul sabiei". Ci de a cultiva o constiinta treaza. E vorba de lupta spirituala.
Stii punctul meu de vedere: sincretismul e de la diavol. Si aici corezonez cu culmea, ortodocsii hardlineri, cu care nu odata m-am contrat pe forum si in viata reala. Dar au dreptate. Dumnezeu e Facatorul Vietii, si viata insemana diversitate neunita, libertatea de a alege. Si oamenii cei mai prosti, si demonii cei mai rai exista pentru ca Dumnezeu este Mila si Iubire, dar si Dreptate. Sa nu fim infantili, si sa recunoastem ca lucrurile merg evident si legic si logic inn directia unei false diversitati care va acoperi o uniune silnica. Despre asta e vorba.
Nimeni nu instiga l schisma. Nici chiar hardlineri ca Catalin2 si Antonia. Nimeni nu instiga la urirea si dispretuirea ierahului. Fereasca Cerul, eu nu imi urasc preotul sau episcopul sau patriarhul!
E vorba de auri niste idei.
Fapt: crestinii din Biserica Primara faceau semnul "Pestelui", de fapt, forma ideogramica a Crezului, in fata oricui parea a fi ok, chiar daca riscau libertatea si viata. Papa Francisc zice ca, sanchi, crestinii aia nu erau ok cu buletinul, pasaportul, viza, p-acolo, si...ia musulamni cu dinsul. Un bun samaritean lua: crestini, musulmani, yezidi si mandeeni. Arhiepiescopul Atenei, isi scoate crucea la intrarea in taba de refugiati. De ce? Spus diplomatic, "sa nu ofenseze", adica, spus fara perdea, de frica.
Detest expresiile de presa "a transmite un semnal (puternic)" in directia cutare. Stii de ce? Arata spiritul de gasca pentru cutare cauza, de obicei infecta, cum ne-am obisnuit de la razboiele religuioase, cruciadele, si mai ales revolutiile masonice europene incoace. E linia generala euroamericana "arati preferinte pentru refugiatii non-crestini, indeosebi musulmani, chiar lingusiti-i (dupa ce tot noi le-am distrus tarile), si integrati-i cu orice pret!"? Atunci, toti, de la lideri politici pina la lideri ecleziali, se conformeaza, ca de, animalele din ei vor sa o duca bine. Un adevarat om, nu zic doar crestin, nu ii protejeaza doar pe refugiatii crestini, sau doar pe cei musulmani, ci ii ia pe toti spre ocrotire si integrare sociala. Daca in bucuresti ar fi contruite si folosote: o megamoschee, o sinagoga aproape cit al doilea Templu, temple budiste, yezidi, zoroastrite, mandeene, ashramuri, pagode, etc., nu m-ar deranja cu nimic. Dimpotriva. Pentru ca, Acel Care a facut popindaul a facut si iguana, si bacteria, si lichenul. Toti coexista in pace, asa ca de ce nu am putea si noi, oamenii, in ciuda, ba chiar datorita, diferentelor de credinte?
Insa ce se intimpla acum, limba de lemn europeana, gesturile cu "semnal" si "mesaj", toate astea sint pestilente. Pentru ca sint facute din calcul rece politic, aproape inuman. Acelasi lucru poate fi facut cu nuante de motivatii si stiluri de realizare diferite. Cu alte cuvinte, sint pentru multiculturalism, dar nu cu motivatia infecta a corectitudinii politice, ci a umanitatii comune date noua de Creator. Sint impotriva faantismului si violentei, dar nu in primul rind fiindca este ilegal. ci pentru ca ele ucid si mutileaza vieti si suflete, iar viata si sanatatea sint bunurile cele mai de pret ale unei fiinte umane.
Ei bine, revenind la povestea cu Sinodul, treaba este ca se pot face lucruri bune si lucruri rele. Sinodul nu este in sine rau, dar merge pe linia compromisurilor politice, si ami ales pe linia obsedanta a unificarii, centralizarii, disciplinei. Scuza-ma, dar cind vezi ca linia asta e si la politicenii care distrug toate in goana dupa putere, si vezi centralizarea si in Biserica, devenidn tot mai sufocanta in ambele lumi, laica si ecleziala, nu poti sa nu te intrebi daca cei doi vectori nu sint cumva identici. Dac anu cumva aceste miscari nu sint de coniventa. Asta incearca, cred, sa spuna si Cata si Antonia, dar nu cu atitea cuvinte. :)
Reply With Quote