View Single Post
  #3892  
Vechi 26.11.2016, 05:00:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Credincioșii au participat ieri, 25 noiembrie, la Sfânta Liturghie săvârșită în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Mercurie~, din Protoieria Sector 3 Capitală, locaș care și-a cinstit ocrotitorul. Slujba, oficiată de un sobor de preoți, a fost urmată de Parastasul pentru ctitorii bisericii.
Manifestările dedicate hramului locașului de cult au debutat joi, 24 noiembrie, când a avut loc procesiunea cu moaștele Sfântului Mercurie. După procesiune, racla cu sfintele moaște a fost așezată sub un baldachin în fața bisericii. A urmat slujba Vecerniei unită cu Litia.
Ieri-dimineață, Utrenia și Sfânta Liturghie au fost săvârșite de un sobor de preoți, din care amintim pe pr. Laurențiu Lazăr, președintele Consistoriului eparhial al Arhiepiscopiei Bucureștilor, și pr. George Alexandru Lepădatu, consilier eparhial la Sectorul economic-financiar. La final, pr. Laurențiu Lazăr a ținut un cuvânt de învățătură. „Atunci când pășim în biserică la Sfânta Liturghie, pășim în împărăția lui Dumnezeu, pregustăm din trăirea și maxima apropiere cu Dumnezeu. O viață frumoasă este aceea trăită tinerește, după rânduială. A nu se înțelege că libertatea după care am alergat atât de mult și pe care am dobândit-o, tot cu mucenicie, dar neștiind a o utiliza, am transformat-o în libertinaj. Modelul de bucurie este tocmai sfântul ocrotitor pe care îl prăznuim astăzi. Așa încât invitația pe care o oferă Sfântul Mare Mucenic Mercurie fiecăruia dintre noi este la bucurie și la mărturisire”, a spus pr. Laurențiu Lazăr.
A urmat slujba Parastasului pentru ctitori. Toți credincioșii prezenți la sărbătoarea Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Mercurie”, care are și hramul „Adormirea Maicii Domnului”, au primit pachete cu alimente. „Pentru anul acesta am pregătit 1.500 de pachete, pe care le-am dăruit tuturor credincioșilor prezenți”, a declarat pr. paroh Paul Lepădatu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote