Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #669  
Vechi 07.09.2017, 11:10:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, for the Maker's sake, cum sa nu fi fost acei sfinti catolici botezati?! Ce, catolicii sint antitrinitarienii ca iehovistii si aiuritii de la "oneness pentecostals"!? E vorba de botezul in numele Sf. Trinitati, man, deci e valabil. Citeste canoanele BOR si actele Sinodului din Creta si tuturor conciliilor si actelor din miscarea ecvumenica la care a participat BOR: tot botezul facut in Numele Tatalui, Fiului si Sfintului Spirit este valabil. Adica pruncul/adultul in cauza este crestin, din acel moment. Ce fel de crestin, asta e alta discutie alltogether.
Biblia spune ca "Este un Domn, o credință, un botez."(Efeseni 4:5). Modificarile aduse Credintei, se numeste erezie. Persoana care se afla in erezie si savarseste ceva, chiar daca o face in Numele Sfintei Treimi, NU este binecuvantata de Dumnezeu si lucrul savarsit de el, nu este bineplacut Domnului. Tot Cartea Sfanta zice: "Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7:22-23)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote