View Single Post
  #61  
Vechi 28.10.2010, 01:08:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
am vazut o gramada de mesaje sceptice cu privire la demonizare cu toate ca suntem pe un site crestin ortodox. dragii mei sfanta Scriptura abunda de exorcizari facute de catre Hristos insusi si apoi de catre sfintii apostoli in numele Sau. existe molitvele sfantului Vasile cel Mare sau ale sfantului Ioan Gura de Aur si o multime de dezlegari de vraji, farmece sau blesteme insuflate de Duhul Sfant marilor sfinti mentionati mai sus si altora. nu vorbim de texte cu nuanta oculta sau de cine stie ce ritualuri secrete de tip filme de groaza marca hollywood sau cunoscute numai anumitor preoti "initiati" sau certati cu ascultarea. SUNT PE FATA. in molitvelnic si in alte carti cu rugaciuni pentru fiecare nevoie in parte a crestinului. a contesta existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica este echivalent cu a-l contesta pe Hristos, sfanta Scriptura si minunatii Sai sfinti. ceea ce inseamna pe scurt ca n-ai treaba cu crestinismul si cu biserica ortodoxa. eu sunt demonizata si merge de 3 ori pe saptamana la sfantul Maslu, una dintre cele 7 sfinte taine inaugurate de sfanta Biserica ortodoxa si la molitvele sfantului Vasile cel Mare. dupa ani de rau groaznic, de spitalizari si trecut pe la toti doctorii posibili de la endocrinolog pana la psihoterapie si chiar psihiatrie fara sa mi se stabileasca nici un diagnostic am ajuns la preot. ma simt incomparabil fata de acum 1 an de zile, m-am pus pe picioare desi nu-s vindecata complet. demonizatii sunt oameni care se chinuie cumplit, nu sunt demoni si nu-i nimic de speriat si nici de film de groaza. majoritatea celor pe care ii cunosc sunt oameni foarte cumsecade si intelegatori. este o lupta cumplita dar na cu Maica Domnului si Hristos alaturi totul este posibil. deci ideea este daca esti crestin accepti existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica( nu vorbim de cine stie ce ciudati adunati prin nush ce case de "rugaciune" sau te miri pe unde si cica fac exorcizari), daca nu esti crestin oricum esti dispus sa crezi orice altceva numai asta nu. prima capcana a diavolului este sa ne faca sa credem ca nu exista. punct. iar pentru Crina: draga mea, din ce am citit eu sfintii parintii ai bisericii noastre contesta existenta stafiilor si a scenariilor de tip "sufletul nu-si gaseste linistea dupa moarte si se preumbla pe unde are el chef". sufletul nu merge aiurea, are un traseu clar dupa moarte instaurat de catre imparatul cerului si al pamantului, Iisus Hristos. Citeste Vamile vazduhului. dar o explicatie poate fi asta. am citi la parintele Ilarion Argatu nu mai stiu exact in care volum ca diavolii care locuiesc pe om raman in casa respectiva dupa ce omul trece in nefiinta de aceea se fac sfestanii dupa ce omul moare. si un om care are ideatie de suicid e chinuit de diavoli la greu trust me. dar orice ar fi totul este ingaduit de bunul Dumnezeu, chiar si demonizarea pentru indreptare si ispasirea pacatelor. daca nu ai gasit pana acum solutia iti recomand spovedanie curata de la 7 ani si na te indruma duhovnicul. cu bine, Doamne ajuta!
Sa iti ajute Domnul sa dobandesti vindecarea.
Caci sunt demonizati care il au in mod direct pe diavol in ei si sunt demonizati care sunt sclavii patimilor lor,si cu care diavolul e mult mai perfid,nu trebuie sa se arate in mod direct.
El traieste prin chiar patimile acelora.
Totul e insa dat spre intarirea si cresterea credintei noastre,pentru a nu ne pune speranta in noi insine,si a cauta mereu catre Domnul.
Reply With Quote