Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #403  
Vechi 11.09.2012, 01:13:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Degeaba sora.Am auzit istorisiri mult mai mari ca ale tale,in manastiri si seminare .Nimic nu ma poate face sa ma indoiesc de credinta mea,caci nu de la oameni vine ea ,ci de la Dumnezeu
Am cunoscut si multi preoti blanzi ,cu chemare. Nu e nicidecum o imagine generalizata aceea a uscaciunii .Iar situl acesta e cea mai palida imagine a ortodoxiei.Adevarata ortodoxie e la biserici,in manastiri , si chiar si in linistea de seara a rugaciunii ,pentru cei cu gura mai spurcata,chiar daca in rest nu fac fapte spectaculoase .
Eu nu cred in sinoade ,ci cred in Duhul Sfant care a inspirat sinoadele,si care a vorbit prin oameni,dintre care nu toti or fi fost chiar sfinti . Iata ca harul se da si celor pacatosi si bolnavi.
Invatatura ta o accept ,nu dau cu pietre in ea.Dar invatatura lui Dumnezeu o iubesc.
Cuvintele tale sunt omenesti,combinate cu invataturi ale lui Hristos . Cuvintele ortodoxiei sunt dumnezeiesti,caci nu vin de la oameni ,ci doar au fost insuflate prin oameni. Este opera Duhului,lucrarea Sa,penntru desavarsirea mantuirii incepute de Hristos.
Oricata lipsa de rezultate si uscaciune ar fi , Duhul intotdeauna poate sa dea viata cui vrea. De asta si e lasata aceasta uscaciune,pentru ca harul sa infloreasca cu si mai mare putere .
Nu este har decat prin apa,ulei,paine si vin prefacute in botez,ungere,trup si sange
Nu este alt har ,nu este alt Hristos.
Avem cuvintele Lui,si ne putem bucura de ele toti.Putem sa ne luminam viata cu ele.Dar harul nu vine decat prin unirea directa cu El,asa cum relatia de dragoste dintr un cuplu,trebuie consumata
Ortodoxia nu este excludere si amenintare .Este har si pace in Duhul,si multa multa lupta,dar cu sine,nu cu ceilalti.
Ortodoxia este calea cea dreapta a lui Hristos,deci nu poate fi altfel ,decat blanda, totala, Un singur ortodox drept de ar mai exista ,si Dumnezeu ar avea mila de Trupul Sau,care este Biserica
Ma bucur pt tot ceea ce faci frumos in viata ta, si sunt gata sa iti arat lucruri si mai frumoase. Ortodoxia este un tarim minunat,in care trebuie sa patrunzi cu multa dragoste ,si nu se va termina niciodata urcusul
Frumos cuvant, acesta! Asta da! (cu mentiunea ca dreapta credinta mai vine si din auzite, iar unirea directa cu Hristos este precedata si insotita cu multe alte demersuri facute in comuniune cu semenii, dintre care cei dintai sunt si trebuie sa ramana sfintitii slujitori ai Bisericii)