View Single Post
  #230  
Vechi 04.12.2017, 18:31:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Domnule Cornel Urs pe adventiști nu-i interesează adevaarul si ei stiu asta. Acesta e probabil multibanatul adventist
Pentru mine este clar lucrul acesta. Este foarte clar. Dacă aș fi să trag o concluzie, ar fi în felul următor:

ADVENTIȘTII NU SUNT TRINITARI
Ei nu cred în Sfânta și Biblica dogmă a Trinității, a Sfintei Treimi.
Din următoarele motive:

1. Iisus Hristos, zic adventiștii, este Mihael. Dar Mihael este un înger, un arhanghel, un înger care comandă peste îngeri. Cum ar putea fi Dumnezeu un înger? Un înger este...o creatură.

2. Iisus Hristos INCONȘTIENT pentru 3 zile și 3 nopți. Prin urmare, Dumnezeul creștin Sfânta Treime - Tatăl, Fiul și Duhul - devine o Doime, pentru cele 3 zile și 3 nopți, fiindcă, în concepția adventiștilor, Iisus Hristos a trecut în neant, fiind inconștient, ca și cum ar dormi, pentru această perioadă!!!!
Dumnezeul lor nu poate fi o Trinitate. Noi creștinii știm că Dumnezeu NU SE MODIFICĂ. Dumnezeu rămâne de-a pururi ce a fost dintotdeauna, Tată, Fiu, Duh Sfânt, 3 persoane co-egale și co-eterne, o singură Ființă, care nu se MODIFICĂ. NU !!!!
La acești sectari, se modifică. Nu se poate așa ceva!
Unde era a 2-a Persoană a lui Dumnezeu în cele 3 zile? Unde? Adventiștii zic că nu era niciunde, că dormea, că era inconștient!

3. Adventiștii nu cred în faptul că Iisus s-a născut înainte de veacuri. Ei nu cred asta. Știți ce zic acești eretici? Că Dumnezeu nu se poate naște. Ei acreditează o idee periculoasă, că Iisus e numit eufemistic Fiu al lui Dumnezeu, datorită întrupării ca Fiu al omului și atâta tot. Ei nu cred ce ne spune nouă ortodocșilor, Crezul, și anume că Domnul Iisus s-a născut din Dumnezeu Tatăl ”mai înainte de toți vecii”. Adventiștii nu recunosc asta!