View Single Post
  #314  
Vechi 08.12.2017, 00:00:59
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si eu la fel. Insa se pare că userul adventist NU s-a indepartat de biserica ci o frecventeaza destul de des. Poate mai des decat multi ortodocsi.

Absolut de acord.

Pentru unii adventisti Helen White este echivalentul sfintilor ortodocsi sau catolici.
Ce spuneti e corect DOAR daca acesti sfinti nu contrazic scrierile apostolilor.

Nici Mantuitorul Hristos si nici Sfintii Apostoli NU au invatat niciodata asa ceva.

Este irelevant pentru suflet insa este important pentru trup.
Mai degraba ajuta decat dauneaza. Pentru mine, cel putin.
Daca as reusi sa tin dietele adventiste, ar fi o mare isprava.

E incorect să pui in antiteza crestinismul cu VT.
Crestinii respecta Vechiul Testament. Il considera inspirat si implinesc prescriptiile lui, mai putin cele abrogate in NT.
Toti crestinii, inclusiv crestinii ortodocsi.

Va contraziceti singur. Lauda lui Dumnezeu, inchinarea sau rugaciunea sunt fatete ale aceleiasi lucrari sfinte: adorarea lui Dumnezeu.


Exact aceleasi lucruri se pot spune si despre crestinsmul ortodox.
Daca esti penticostal deja nu mai esti in biserica, nu o zic eu, o zic sfintii parinti si canoanele bisericii. A fi penticostal, adventist, baptist si orice alte denominatie = departare de biserica. Nu sunt mai multe biserici, e una singura si are un singur cap si acela e Hristos. Biserica lui Hristos e de pe vremea Lui nu e de ieri de azi si invaturile bisericii crede-ma ca nu-s doar cele din Noul Testament ci au o experienta de traire si s-au format de-a lungul veacurilor in functie de probleme pe care le-a intalnit. Eretici au mai fost, biserica crestina ortodoxa a ramas si va ramane in veac si e singura biserica, trup al Lui Hristos.
Pe urma a fragmenta o fraza de a mea si a lua de acolo ce iti convine sa aprobi si ce nu sa dai deoparte cu alt comentariu desi are aceeasi continuitate este o viclenie demna de draci, stii tu unde ai facut asta :)
In ceea ce priveste sfintenia, sfintii si scrierile apostolilor eu vorbeam despre acei sfinti care au tinut sinoadele ecumenice, despre acei sfinti ai pustiei, despre acei sfinti prin care Dumnezeu face minuni, care-L propovaduiesc pe Hristos si evanghelia Lui, despre acei sfinti care au intors la Dumnezeu mii de pagani, care au murit pentru credinta, mucenicii, care au stabilit ce este bine si ce este rau in biserica lui Hristos, prin sinoadele ecumenice, care au lupta impotriva ereticilor. Acum mna, daca Hellen White pe care o aduci in discutie se incadreaza in tipar o fi vreo sfanta, desi ma indoiesc de sfintenia ei sau a unuia dintre eretici/sectanti.
Eu unul cred in Hristos si in invatatura bisericii crestine ortodoxe si nu orice autoproclamat sfant sau mai stiu eu ce pseudocrestin.
Nici nu am pus in antiteza cele doua testamente ale Sfintei Scripturi, asa ai inteles tu, gresit. Eu am pus accent pe Noul Testament pentru ca el este al crestinilor si in el se gasesc evangheliile si restul invataturii crestine, Vechiul Testament si legile lui sunt ale iudeilor si doar o prefata a ce va urma, dupa cum a spus si Mantuitorul nu a venit sa strice legea ci sa o desavarseasca, sa o implineasca.
Nu mai insist cu intrumentele muzicale ca oricum o tii pe a ta si oricum era o practica a vechiului testament, in crestinism pana la papistasii eretici ai Romei nu o sa gasesti vreun instrument in adorarea lui Dumnezeu, care au introdus orga in cadrul liturghiei la porunca lui Carol al II lea. Intreaba-i pe ei de ce au facut asta.
In ceea ce priveste ortodoxia afla e ca singura care tine invatatura de credinta nealterata, nu mai fa confuzia intre invatatura de credinta si cei care o practica. Sunt oameni si oameni, unii mai ravnitori catre cele bune altii mai putin ravnitori, noi nu discutam oameni aici, discutam despre ce e drept si adevarat si ce nu.
Daca ai de gand sa judeci oamenii afla ca Hristos ne va judeca pe toti, fiecare dupa faptele noastre vom primi. Tu nici nu esti in masura sa judeci ce fac crestinii ortodocsi si nici nu ai de ce sa-i judeci ca nu ti-au gresit tie cu nimic prin prisma ortodoxiei.
Ideea e ca doar in ortodoxie gasesti mijloacele si invatatura dreapta de credinta, de aia se si numeste ortodoxie, adica dreapta credinta si sfantul apostol Pavel vorbeste despre ea si chiar in toata Scriptura gasim notiunea de dreapta credinta(inseamna ca exista si stramba credinta)
Si nu in ultimul rand, ca sa inchei cu toate aberatiile sectante
"Iata vin zile, zice Domnul, cand voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda Legamint Nou. Insa nu ca Legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor in ziua cand i-am luat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului. Acel Legamant ei l-au calcat, desi Eu am ramas in legatura cu ei, zice Domnul. Dar iata Legamantul pe care-l voi incheia cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune Legea Mea inauntru lor si pe inimile lor voi scrie si le voi fi Dumnezeu, iar ei imi vor fi Mie popor" (Ier. XXXI, 31-33). "Nimeni nu pune petic de postav nou la haina veche...; nici nu pun oamenii vin nou in burdufuri vechi... ; ci pun vin nou in burdufuri noi si amandoua se pastreaza impreuna" (Matei IX, 16-17)."Legea si proorocii au fost pana la Ioan (Botezatorul) ; de atunci imparatia lui Dumnezeu se binevesteste si fiecare se sileste spre ea" (Luca XVI, 16 ; cp. Matei XI, 12-13)
Despre Duminica Cel dintai document, care vorbeste de Duminica este "Didahia", sau "Invatatura a celor doisprezece Apostoli" - scrisa dupa ultimele cercetari, intre anii 50-70. Aici se arata ca in aceasta sarbatoare crestina se savarsea Sfanta Euharistie si se impartaseau credinciosii. "Cand va adunati - zice -in Duminica Domnului frangeti painea si multumiti dupa ce mai intai v-ati marturisit pacatele voastre, ca jertfa voastra sa fie curata" .
Un alt document este Epistola lui Barnaba (scrisa intre anii 70-130). In ea se spune despre crestinii carora le era adresata : "Noi sarbatorim cu bucurie ziua a opta, dupa sambata, in care Hristos a inviat". "Ziua a opta, dupa sambata", in care a inviat Domnul este Duminica.
Sfantul Ignatie Teoforul, episcopul Antiohiei - martirizat in anul 107, cand Traian si-a sarbatorit biruinta asupra dacilor - vorbeste de asemenea despre Duminica, in scrisoarea sa catre Magnezieni, scrisa in drum spre Roma martiriului sau. Intre crestinii din Magnezia - nu departe de Efes - se vede din scrisoare ca erau unii proveniti dintre evrei, care mai tineau inca si legea mozaica si pe care-i indeamna : "Asadar - zice el - cei care au trait in randuielile cele vechi, si au venit la nadejdea cea noua, sa nu mai tina sambata, ci duminica, in care si viata noastra a rasarit prin El (Hristos) si prin moartea Lui, pe care unii o tagaduiesc" (cap. IX, 1-2). Iar in capitolul urmator (X, 3) spune la adresa acestora : "Este o nebunie sa vorbesti de Hristos si sa traiesti ca iudeii".
In Canonul 19, Sinodul VI ecumenic aminteste indatorirea episcopului si a preotului de a invata poporul Duminica ; prin Canonul 66, acelasi Sinod atrage atentia cum trebuie sa serbeze toti crestinii Duminica.
Duminica, ziua invierii, ziua cand li s-a aratat Domnul apostolilor, ziua cand a pogorat Sfantul Duh sub chip de limbi de foc.