View Single Post
  #15  
Vechi 07.02.2019, 21:52:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."
Nu oricine se poate apuca să o facă pe harismaticul:

Faptele Sfinților Apostoli cap.19 v 13-16
13. Și au încercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scoțând demoni, să cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicând: Vă jur pe Iisus, pe Care-l propovăduiește Pavel!
14. Iar cei care făceau aceasta erau cei șapte fii ai unuia Scheva, arhiereu iudeu.
15. Și răspunzând, duhul cel rău le-a zis: Pe Iisus Îl cunosc și îl știu și pe Pavel, dar voi cine sunteți?
16. Și sărind asupra lor omul în care era duhul cel rău și biruindu-i, s-a întărâtat asupra lor, încât ei au fugit goi și răniți din casa aceea.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12)
Harismele au fost date spre propovăduirea Evangheliei în teritorii necreștinate, Biblia e deja propovăduită aici, Biserica Apostolică are o practică continuă și neîntreruptă și rânduieli pentru diferite situații.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel [13:8] -„Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

Cum ar putea cineva să practice lucruri așa de mari precum vindecările, dacă în cele elementare strică învățătura de credință ?


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.
Accentul vieții bisericești nu cade pe minuni, ci pe despătimire și îndumnezeirea vieții. La ce i-ar ajuta unui om să facă minuni dacă sufletul lui s-ar pierde ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote