View Single Post
  #8  
Vechi 16.10.2008, 16:17:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Post

Zilele trecute am fost incercat de 3 ori cu mania si mandria, ca incepeam sa ma vad smerit, dar Dumnezeu mi-a demonstrat simplu si repede ca nu-i asa:
1) Cand am fost sa-mi platesc factura la net, un mosneag s-a bagat repede in fata mea asa fara nici un stres, si...enervandu-ma i-am urat cateva mustrari - ca sa ma descarc si sa ma simt bine.
2)Prinzandu-ma intr-o discutie aprinsa cu fratimiu, am ajuns sa ma oftic din nou si sa ma cert cu el dintr-un motiv banal, discutie in care eu aveam cea mai mare parte din vina.
3)Ieri cand mergeam cu bicla era sa dau peste un nene, iar el enervanduse a vrut sa ma loveasca din mers, dar m-am ferit la timp acelerand, si intorcand capu inapoi i-am spus si lui cateva "vorbe dulci".
Aceste 3 intimplari nu le-am spus din falsa smerenie, ci ca sa vedeti asa cam cat de slabi suntem in fata unor situatii sub presiune si de moment, nu aici pe forum unde toti suntem buni si ingaduitori unii cu altii. Eu unu am vazut ce-mi poate pielea, mda, as sari primu la bataie...deci mai am mult de lucrat
Reply With Quote