View Single Post
  #106  
Vechi 18.04.2012, 10:23:40
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Viitorul Europei nu poate fi altfel decat unit sub forma Uniunii Europene.Mintile luminate ale continentului si-au dat seama de asta acum ceva vreme.Cred ca totul este o actiune de a distruge aceasta uniune care nemultumeste pe mai toti marii "jucatori" de pe scena mondiala.Romania trebuie sa puna umarul la intarirea ei.Vedeti cum era situatia noastra in anii 90 si ganditi-va ca puteam fi la fel daca nu intram in uniunea europeana.Industria noastra a fost distrusa de necrofagii oportunisti din lume cat si de nemernicii neocomunisti care au acceptat sa vanda tot pentru ca nu au avut si nu au simtz patriotic..detin doar un simtz foarte bine dezvoltat al banului castigat usor prin orice mijloace.
stim ca...totdeuna varful piramidei nu poate exista fara a fi sustinut de baza !!!

Haideti sa nu ne mai aimintim de anii 90, si de acel inceput anemic,bolnavicios,marcat de anomie si haos ,al democratiei romanesti (dupa un razboi mondial,si cateva zeci bune de ani de regim comunist !).
Atunci cand romanul de rand nu va mai manca seminte pe strada,isi va ingrji pamantul din jurul blocului,si va pretui reintoarcerea la tara, si cuvantul de taran nu va mai fi folosit ca cuvant de ocara...atunci, vom putea da toata vina, eventual, pe cei din fruntea tarii !!!
Eu cred ca tot dezastrul lichidarii economiei romanesti, are drept cauza prostia lipsei de organizare generala,precum si lipsa totala a spiritului intreprinzator la roman (defecte stiute si evidentiate inca din perioada interbelica, de Constantin Radulescu Motru, in psihologia poporului roman !)precum si dezradacinarea facuta de comunisti,de la sat, a unei populatii urbane fara identitate sociala clara !!!
Deci eu un complex de cauze care ne-au adus in punctul actual ,din fericire, totusi nu dezastruos !!!

Singura noastra sansa este formarea Statelor Unite ale Europei,dupa modelul SUA,si asta cat mai grabnic cu putiinta !!!
Reply With Quote