Subiect: Duhul Evanghelic
View Single Post
  #10  
Vechi 11.01.2007, 13:39:04
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Asa cum am spus, nu PREA ma ghidez. Asta e o chestiune absolut personala si se refera , in cazul meu, la un numar exagerat de interpretari simbolice si alegorice care ne indeparteaza de la intelesul corect al Sf. Scripturi. Eu nu ma refeream la alegoriile sau simbolistica Bibliei exprimate in mod expres in paginile acesteia.

Diferenta intre modul in care aplicau legea fariseii si modul in care a aplicat-o Iisus. Exemplul femeii care urma sa fie ucisa cu pietre din pricina desfranarii.

Un alt exemplu este cel al aplicarii nediferentiate a canonanelor. Canoanele sunt pentru a indrepta, vindeca credinciosul. Orice aplicare eronata de dragul de a respecta litera canonului in defavoarea penitentului si a mantuirii sale este o aplicare a legii fara a fi in duhul iubirii crestine.

Respectarea cu strictete a randuielilor bisericesti, post, rugaciune, etc. fara implinirea dragostei fata de aproapele este de asemenea un exemplu concludent pentru ceea ce vreau sa spun, pentru diferenta intre formalism si traire autentica!

Reply With Quote